המלצות לדוקטורינת גיבוי חדשה, או- למה עזבתי את Rollback
+ התחבר או הירשם כדי לכתוב
תוצאות 1 עד 10 מ 10

אשכול: המלצות לדוקטורינת גיבוי חדשה, או- למה עזבתי את Rollback

המלצות לדוקטורינת גיבוי חדשה, או- למה עזבתי את Rollback

שלום חברים,

לפניכם מאמר מעט ארוך אך מקווה שתמצאו כמעניין. הדברים נכתבו לאחר ניסויים רבים שערכתי בכמה מחשבים בתקופה האחרונה, במטרה לבחון ולאתגר את דוקטורינת הגיבוי המומלצת והנפוצה בפורום החמים והביתי שלנו. ברוח מלחמת יום הכיפורים, שהדגישה את הצורך לבחון קונספציות כל הזמן ולא לשקוט על השמרים, החלטתי לבחון האם לא הגיעה העת לשנות את שיטות הגיבוי עליהן גדלנו (שוב, יודגש כי מדובר בשיטות הנפוצות בפורום זה ולא בשיטות הנהוגות בעולם כולו). עוד יובהר, כי מטרת הדברים איננה להטיל דופי בשיטות הקיימות או חלילה במי שהמליץ עליהן, אלא בכדי לבחון את עמידותן בעולם הדינמי והמשתנה מדי יום ולנסות לאתר שיטות ותוכנות יעילות יותר.

רקע
    גיבוי מידע הינו אחת הפעולות החשובות ביותר שכל מי שמחשב ברשותו אמור לבצע. ישנם כמה סוגי גיבויים, אך שניים מהנפוצים ביותר הינם:

- גיבוי תדמיתי של מערכת ההפעלה, לצורך יכולת שחזור מהירה של המערכת בעת קריסה, על כל ההגדרות, התוכנות ולמעשה כל המערכת כולה.
    - גיבוי קבצים המשתנים בתדירות יומיומית (קבצי אופיס למיניהם, תמונות, קבצי מוזיקה, וידאו וכדומה).

לצורך ביצוע פעילות הגיבוי, ישנן תוכנות רבות מאד, ביניהן Acronis ו- Paragon לגיבוי תדמיתי אשר נידונו רבות בפורום זה ולאחרונה נוספה גם Aomei Backup וכן Second Copy, Syncovery ואחרות אשר מיועדות לגיבוי וסנכרון קבצים בודדים, גם עליהן הכברנו מילים רבות בפורום זה. ומעל לכולן, Rollback אשר כיכבה במשך שנים רבות והפכה לחביבת הפורום, תוכנת הדגל אשר ביכולתה לחולל פלאים ולבצע גיבוי תדמיתי יומי ולשחזר באופן מושלם לכל נקודת זמן, קדימה ואחורה, במקרים של תקלות בכונן. אין ספק שמדובר באחת התוכנות הטובות ביותר בכלל ובנושא הגיבוי והשחזור בפרט, אשר שימשה ועדיין משמשת את רוב חברי הפורום הוותיקים, ובמלוא הצניעות והענווה אף אציין שהייתה לי הזכות לגלות אותה ראשון ולהביא את הבשורה לפורום בזמן שעוד הייתה מומלצת בו RestoIt עליה השלום.

כחבר ותיק מאד וגאה בפורום שלנו, עוד בגלגוליו ושמותיו הקודמים (חבר בערך משנת 2003) התגבשה לה דוקטורינת גיבוי (יעילה מאד, עליי לציין), הגורסת כדלקמן:

- מערכת ההפעלה תותקן ע"ג מחיצה C
    - כל הקבצים השונים יישמרו תמיד ע"ג מחיצה נפרדת מזו של מערכת ההפעלה (נניח D).
    - מחיצת מערכת ההפעלה תגובה גיבוי תדמיתי חיצוני באמצעות Acronis
    - לאחר הגיבוי החיצוני, תותקן Rollback ותשמור על מחיצת מערכת ההפעלה מכל רע, כאשר במידת הצורך יבוצע שחזור לאחור אשר יפתור כל בעיה.
    - הקבצים היומיומיים השמורים במחיצה D יגובו ויסונכרנו למחיצה נפרדת (פנימית או חיצונית) באמצעות אחת התוכנות המוזכרות לעיל (או אחרת) וישמרו על עותק זמין ומידי בכל עת.

כלומר- 3 תוכנות שונות אשר שומרות גיבוי מתמיד, אמין ויעיל, זמין בכל עת במקרה של אסון.

מדוע חיפשתי אלטרנטיבות

השיטה המתוארת פעלה היטב במשך שנים רבות. אז מדוע חיפשתי אלטרנטיבות חדשות? שתי סיבות עיקריות:

- המצב של תלות ב-3 תוכנות שונות גרם לי לתהות תמיד, האם אי שם לא קיימת תוכנה אחת ויחידה אשר מסוגלת לתת מענה לכל הצרכים הגיבויים. עד כה, עניתי לעצמי שלא, כי אכן לא מצאתי כזאת.
    - בחודש וחצי האחרונים, חוויתי כמה קריסות של המחשב שלי, מהן לצערי לא הצלחתי להתאושש במהירות וביעילות הנדרשת מהדוקטורינה המפורטת לעיל. בפעם הראשונה מזה יותר מ-13 שנה, Rollback לא הועילה ולא הצליחה לשחזר מהמסכים הכחולים שהגיעו (איך לא) בדיוק ברגעים אשר הייתי זקוק למחשב הכי הרבה.

עד היום לא הצלחתי לרדת לשורש העניין עד הסוף. הטכנאים שהזמנתי טענו, כי המסכים הכחולים נגרמו בכלל בגלל רולבק, בשל התנגשות עם עדכונים של מיקרוסופט שנרשמו ב-MBR וגרמו לקריסות (יצוין כי מדובר במחשב חדש, בעל חומרה חזקה במיוחד ומערכת הפעלה חוקית למהדרין). בין אם מדובר בכשל שנגרם בגלל רולבק ובין אם לאו, התוצאה המצערת הייתה שרולבק לא הצליחה לשחזר לאף נקודת זמן באף אחד מהמקרים, והיו כמה כאלה. יצוין כי לפרקים היא כן הצליחה לשחזר לנקודת הבסיס (Base line) אך לא תמיד (כלומר- בהפעלה אחת זה הצליח ובשניה כבר לא) וגם כשזה כבר הצליח, נקודת הבסיס הייתה כה רחוקה שהשחזור עבורי לא נתן למעשה כמעט דבר, ונדרשתי להתקין תוכנות והגדרות רבות שהתווספו במשך הזמן, כך שכבר ויתרתי על העניין (מי יודע מתי זה יקרוס שוב) והעדפתי כבר להתקין מערכת חדשה מהיסוד.

החלטתי שזה הזמן לבחון שוב את דוקטורינת הגיבוי ולנסות לאתר חלופות חדשות, ובאותה הזדמנות אולי לצמצם את כמות התוכנות שאמונות על מערך הגיבוי.

מה מצאתי
    בחנתי תוכנות גיבוי ושחזור רבות מאד, ממיטב היצרנים וכאלה גם יותר נידחות. את המסקנות מכל היתר אשמור אולי לפוסט נפרד מתישהו, אך בשלב זה אחסוך ואומר שהתוכנה הטובה ביותר שמצאתי הינה Macrium Reflect שפירסמתי [רק משתמשים רשומים או מחוברים יכולים לצפות בקישורים, ].
    מדובר בתוכנת גיבוי ושחזור מעולה במיוחד, אשר מסוגלת לספק מענה לכל אחת משיטות הגיבוי הנדרשות כפי שיפורט להלן.
    יצוין, כי ההמלצה להפריד את מערכת ההפעלה מהמחיצה בה יישמרו הקבצים שרירה וקיימת.

אז מיהי למעשה Macrium Reflect? מדובר בתוכנת גיבוי המסוגלת לגבות הן גיבוי תדמיתי והן גיבוי קבצים יומיומי באופן מדויק, יעיל, אמין ובטוח ביותר. בפעם הראשונה מזה שנים, מצאתי שניתן לאחד את שלושת התוכנות שהוזכרו לתוכנה אחת ויחידה אשר מבצעת הכל במהירות ויעילות, עם היתרונות (אך גם החסרונות) שיתוארו בהמשך. בפעם הראשונה מזה יותר מ-13 שנה, החלטתי להסיר את Rollback לאחר לבטים ומחשבה רבה, אך לאחר שהשתכנעתי סופית כי מדובר בצעד הנכון ביותר, לפחות עבורי. עדיין, אני מרגיש כמו לפני גירושין מחברת ילדות- אמנם זה הצעד הנכון אך הוא מלווה ברגשות צער כנים על תוכנה שליוותה אותי נאמנה יותר מעשור ולא פישלה אף פעם, למעט בחודשיים האחרונים.

מהם החסרונות של Rollback?
    לרולבק יתרונות רבים וטובים כרימון, עליהם הפליגו שבחים רבים בפורום זה. אך היא אינה חפה גם מחסרונות שכמעט ולא נידונו עד כה. להלן אלה שמצאתי:
    [ ] התוכנה מנפחת את הכונן ותופסת בו מקום רב (מה שמזיק במיוחד לכונני SSD בשל הצורך לשמור קבצים גדולים ולמחוק אותם בכל פעם)
    [ ] מדיווחים ברשת, עולה כי התוכנה איננה תומכת בפונקציית TRIM, מה שמגביר את הנזק לכונני SSD
    [ ] קבצי הגיבוי אינם נראים, לא ניתנים להעברה לכונן אחר או לדיסק חיצוני או אפילו לדעת היכן הם. יש בזה תועלת למצב של וירוסים אך לא יעיל ליכולת לשמור עליהם בטוחים מכשל בחומרה.
    [ ] הגיבוי של התוכנה הינו תוספתי בלבד למעט הבייסליין, אין גיבוי דיפרנציאלי הידוע כאמין יותר. בשל כך, נקודות השחזור היומיות אינן אמינות לחלוטין למעט הבייסליין. במקרה של עדכון בייסליין- כל נקודות השחזור נמחקות ומאוחדות.
    [ ] כאמור, התוכנה אכזבה פעמיים בזמן שנזקקתי לה הכי הרבה.
    [ ] לא ניתן לבצע איחוי של הכונן (במידה והדיסק אינו SSD) ולא ניתן לשנות גודל מחיצות בנוכחותה.
    [ ] ככל הנראה, נוכחותה מונעת חלק מעדכוני חלונות (יש הודאה בכך גם באתר היצרן ולכן הושקה גרסה חדשה אשר אמורה לפתור את הבעיה, אך לא מצליחה בכך לחלוטין). על הצורך לעדכן את מערכת ההפעלה ניתן להתווכח, אך למי שכן מעוניין בעדכון, עלולה להיגרם בעיה בנוכחות רולבק.
    [ ] מתערבת ב-MBR ועלולה לגרום להתנגשויות שונות עם תוכנות צד ג'.
    [ ] במקרה של כשל בחומרה- התוכנה אינה יעילה כלל.
    [ ] לא ניתן לבצע גיבוי תדמיתי מלא בנוכחותה- יש צורך להסירה לפני כן.(במאמר מוסגר יצוין כי אתר היצרן מציע תוכנת גיבוי חיצוני בשם Drive cloner rx אשר מסוגלת לגבות לדיסק חיצוני ביחד עם רולבק מותקנת, כולל נקודות השחזור שבה. כמובן שניסיתי לגבות באמצעותה אך התהליך נחל כישלון חרוץ. מדובר בתוכנה שלא התעדכנה משנת 2015, מיושנת ופשוטה ביותר, וגם היתרון היחיד שלכאורה יש בה- גיבוי בנוכחות רולבק- לא צלח כלל ונתקע כמה פעמים).
    [ ] נוכחותה של רולבק מאטה את עליית המחשב, לפחות במחשבים ישנים.
    [ ] אין דיסק הצלה למקרה בו ה-MBR נדפק לחלוטין וסביבת האיתחול המובנית של רולבק איננה עולה.
    [ ] אינה מאפשרת שחזור למחשב אחר או לחומרה שונה (אז תאמרו, בשביל זה יש את אקרוניס.אך יש צורך בשתי חוכנות שונות, שאינן מדברות זו עם זו, ונדרש להסיר אחת כדי להפעיל את השניה. בעת ההסרה כמובן שאובדים כל נקודות השחזור של רולבק).
    [ ] קיימות בעיות עם הסקיור בוט. בעת שדרוג ביוס מטעם יצרן המחשב, כשההגדרות משתנות ומאפשרות סקיור בוט- מיד מקבלים מסך כחול.
    [ ] חלק מתוכנות האנטי רנסום מזהות אותה כפולש.
    [ ] במקרה של תקלה ב-MBR לא ניתן לבצע תיקון בנוכחותה באמצעות כלים חיצוניים.
    [ ] התוכנה אינה מגבה את ה-MBR, בעת תקלה המערכת קורסת
    [ ] צורכת זיכרון, מעבד ומשאבי מערכת היות ופועלת כל הזמן ברקע
    [ ] המשימות המתוזמנות בתוכנה אינן עובדות (לפחות אצלי).

מה אהבתי ב-Macrium Reflect:

[ ] תוכנה אחת הכוללת את יכולות רולבק, אקרוניס, וכבונוס- גם את יכולות תוכנות סינכרון קבצים כגון Second copy כפי שיפורט בהמשך.
    [ ] אפשרות לגיבוי על מדיה חיצונית, באופן Incrementel (תוספתי) או Deferential הנחשב אמין הרבה יותר, כולל כל נקודות השחזור שנוצרו עד כה (בניגוד לרולבק בה נקודות השחזור מתאחדות במקרה של עדכון בייסליין) ויכולת שחזור במחשב אחר וחומרה אחרת.
    [ ] לא מנפח את הכונן במחשב ותומך ב-TRIM באופן מלא.
    [ ] מאפשר גיבוי מחיצות / ספריות קבצים במהירות ושחזורם. ניתן לגבות את תוכן כונן D לפי דוקטורינת הפורום לרבות קבצים, pst ועוד, ובכך להחליף למעשה תוכנות סנכרון קבצים. המבנה נשאר בשלמותו. גיבוי מהיר הרבה יותר מהסינכרון הרגיל ומבטיח העתק מושלם, ללא שגיאות סנכרון. ניתן לגבות באופן דיפרנציאלי או מלא ולשמור על מבנה כונן D בשלמותו, לרבות היכולת לסייר בנקודות זמן שונות. גיבוי דיפרציאלי של כונן בנפח של כ- 50 ג'יגה אורך דקות ספורות, להבדיל מתוכנות סנכרון שונות שאורכות לפחות פי 3.
    [ ] גיבוי MBR ושחזורו בעת שחזור
    [ ] אינה פועלת ברקע ואינה מכבידה על המערכת אלא רק לפי דרישה.
    [ ] גרסת השרת כוללת גיבוי לשרת, exchange ו- sql
    [ ] ניתן לסייר בקבצי הגיבוי (תדמיות וגיבויי קבצים כאחת) באמצעות הקלקה פשוטה עליהם, הפותחת כונן וירטואלי, ללא צורך בהעלאת התוכנה החלונית או הטרום חלונית.
    [ ] ניתן לשייט קדימה ואחורה בזמן מבלי לזהם את המערכת ולגרום לעייפות הכונן.
    [ ] היכולת הוודאית לשחזר שחזור אמין ובטוח לנקודת הזמן האחרונה, כשהיא מוגנת חיצונית
    [ ] מאפשרת גיבוי חיצוני
    [ ] חיסרון- הגיבוי כמובן איטי מעט מזה של רולבק. גיבוי מלא של מחיצת מערכת הפעלה בנפח של כ-42 גיגה- איטי מעט במצב חלוני- ארך כשעה אך נבחן במחשב ישן וחלש. במצב טרום חלוני ארך כ-25 דקות. אך ניתן לעבוד באופן מלא אם מבוצע באמצעות הגרסה החלונית. גיבוי דיפרנציאלי- בוצע תוך כ-5 דקות במחשב חלש ואיטי. במצב טרום חלוני חסרים כמה מעושר האפשרויות בגרסה החלונית. עם זאת, אינטואיטיבי ומהיר.
    [ ] עם זאת, ממילא אין סיבה ליצור נקודות שחזור תכופות, אלא לפני התקנה חדשה או שדרוג משמעותי, ואז שווה להשקיע כ-5 דקות. נכון שהשחזור של רולבק הרבה יותר מהיר במקרה של בדיקת תוכנה כלשהי, אך ממילא ממליץ לבדוק תוכנות במכונה וירטואלית.
    [ ] מאפשרת הן דיסק הצלה חיצוני והן הוספת סביבה טרום חלונית לשחזור וגיבוי מחוץ למערכת, בדומה לרולבק. יתרון למול רולבק, הוא שניתן להכניס את הסביבה הטרום חלונית גם למחיצה נפרדת מזו של מערכת ההפעלה וכך לשמור עליה גם בעת כשל פיזי בכונן. כמו כן, ניתן להסיר סביבה זו אם לא מעוניינים בה יותר. גם סביבה זו כוללת כלים מובנים לתיקון MBR במקרה של פגיעה בו.
    [ ] אזהרה: בגרסה שפורסמה, ניתן ליצור דיסק גיבוי חיצוני תקין, אך הפונקציה היחידה שאינה עובדת בו הינה השחזור לחומרה אחרת. משום מה הפריצה איננה כוללת רכיב זה.
    [ ] מאפשרת גיבוי מלא, אינקרמנטלי ודיפרציאלי, שהוא גיבוי אמין יותר מהאינקרמנטאלי
    [ ] מאפשרת גיבוי דיסק מלא או מחיצה. מזהה לבד את מחיצת מערכת ההפעלה במידה ובוחרים בגיבוי מערכת הפעלה
    [ ] מאפשר גיבוי IMAGE וגם שכפול, לשימוש במחשב אחר או אפילו חומרה אחרת
    [ ] עושר באפשרויות שונות (מה שאולי יקשה על המשתמש המתחיל, אך מאפשר גמישות רבה).
    [ ] גיבוי אמין מאד.
    [ ] אפשרות לגיבוי על מחיצה נפרדת או דיסק חיצוני. בולט החוסר ביכולת לבצע גיבוי בענן.
    [ ] כוללת כלים לתיקון MBR
    [ ] מאפשרת גיבוי של קבצים בלבד, ללא מערכת הפעלה.
    [ ] מאפשרת גיבוי מתוזמן, לרבות מחיקת גיבויים קודמים לפי הגדרות קבועות מראש.
    [ ] תמיכה מלאה בפונקציית TRIM.
    [ ] מאפשרת שחזור לחומרה שונה
    [ ] מכווצת 10 אחוז מנפח הגיבוי
    [ ] מאפשרת שיטוט בגיבויים קודמים באקספלורר

אחרית דבר
    כאמור, לטעמי מדובר במערכת אחת, אמינה ויציבה, המבצעת את שלושת פעולות הגיבוי בתוכנה אחת, במהירות וביעילות. אני החלטתי להשתמש בה ולזנוח את שלוש התוכנות ששימשו אותי עד כה- Rollback האהובה, אקרוניס ו Syncovery לסנכרון קבצים. כשהיא מותקנת במחשב, אני חש בטוח לחלוטין, גם במקרה של כשל בחומרה או במחשב או אפילו נזק באתר בו מאוחסן הגיבוי (נניח, שיטפון בבית לא עלינו, בהנחה ועותק מהגיבוי נמצא גם באתר מרוחק).
    ולמרות הכל, אינני אומר שרולבק אינה תוכנה מעולה מסוגה, המתאימה לרוב המשתמשים ועשויה להציל את עורם פעמים רבות. מטרת המאמר הינה להציג חלופות ראויות ולספר על זווית הראייה שלי לאחר שנים רבות של ניסוי . תמיד אשמור לרולבק פינה חמה בלב.

נערך לאחרונה על ידי sharonza; 24/09/18 בשעה 00:55.

מנהל ראשי הסמל האישי של P--L
    ראשית תודה על המאמר המושקע שלך. אין ספק שנסיונך אכן תורם מאוד.
    אני מסכים עם רוב הנקודות שציינת, על אף שחלק מהן חופפות,
    ומספרן האמיתי קצת פחות ממספר השורות שכתבת.

הריני לתקן אותך במספר קביעות שעשית:

1. ציינת, שהתוכנה מאקריום המפוצחת שפורסמה "מאפשרת גיבוי של קבצים בלבד,
    ללא מערכת הפעלה".
    אם כך החיסרון כל כך בולט, שהתוכנה במתכונת הזמינה כעת פשוט לא שווה.
    כל הרעיון של רולבק, זה להגן קודם כל על מערכת ההפעלה ! במצב זה אין בכלל תחרות.
    אם לא הבינותי נכון, אני מתנצל מראש, ונא ראה סעיף זה כמבוטל.

2. ציינת שמשך הגיבויים של מאקריום נמשך בין 5 דקות במינימום, דרך 25 דקות, ועד 42 דקות.
    רולבק מבצעת כל גיבוי תוך...5 שניות. נראה לי שיש כאן הבדל קטן...

3. שום תוכנה, לא רולבק ולא מאקריום, לא יכולה להגן מפני כשל פיזי באותו כונן כושל,
    היכולת לשחזר קיימת רק לכונן תקין אחר, ורק אם הגיבוי נבנה גם אל מחוץ לכונן הכושל.
    אם ביצעת גיבויים רק על מחיצה שכנה באותו כונן ולא בכונן חיצוני,
    אתה בדיוק באותו מצב של כל תוכנת גיבוי תדמיתי כגון אקרוניס או פאראגון,
    אתה מאבד את הגיבוי יחד עם הכונן הכושל.

4. רולבק איננה מכבידה על המחשב כלל בפעילות רקע שוטפת.
    היא משהה את עלייתו בכמה שניות מדי הדלקה, ובכדקותיים אחת לשבוע לערך.
    במחשבים ישנים - כל תוכנה מאטה אותם, כי הם...איטיים ממילא.

5. גם גיבוי חומר אישי סקונד קופי עובד יפה ברקע, ולא מפריע לעבודה שוטפת.

6. כלי תיקון mbr ולתיקון מחיצות קיימים גם בתוכנות גיבוי תדמיתי כמון אקרוניס/פאראגון.

7. גם רולבק, לידיעתך, מסוגלת לגבות את מחיצה d בכונן, ולא רק את c, כפי שהשתמע מדבריך,
    אלא שאני לא ממליץ לנצל תכונה זאת עקב כפילות עם סקונד קופי.

8. אם mbr נדפק לחלוטין, נכון, רולבק לא עוזרת. בשביל זה יש גם גיבוי תדמיתי מלא.

9. גיבויי רולבק אכן תופסים מקום, אבל גם הגיבויים של מאקריום תופסים המון מקום.
    כיווץ בשיעור 10% מנפחי הגיבוי, לפי מה שציינת, הוא פשוט לא כיווץ.
    כל תוכנת גיבוי תדמיתי כגון אקרוניס או פאראגון מסוגלת לכווץ עד 40% !

10. ציינת שלעיתים קרובות יש צורך לשחזר עם רולבק עד לנקודת הבסיס,
    כי נקודות הביניים לא תמיד טובות, ואני מסכים חלקית.
    א. מה לעשות, כשנקודות הביניים לעיתים קרובות נגועות בתקלה, שנרכשה בזמנן ?
    ב. ציינת שזה לא תמיד עוזר ? ובכן, בהתחשב במקרים בהם מחיצה c סתומה,
    זה אכן יכול להסביר את התופעה, אבל במקרים אלו יש צורך להסיר את רולבק
    עם כל נקודות הגיבוי, כדי לפנות מקום. טריק קטן מנסיון.

11. טעית ואתה מטעה, כאשר אתה משווה את רולבק אל מאקריום. מאקריום היא
    תוכנת גיבוי תדמיתי, בדיוק כמו אקרוניס או פאראגון. כן, גם לשניים האחרונים יש
    גיבויים דיפרנציאליים נוסף לתדמיתיים.
    רולבק מראש לא מתיימרת לבצע גיבוי תדמיתי, ומראש לא ניתן להשוותה לתוכנות גיבוי תדמיתיות.
    את מאקריום המועדפת עליך, יש להשוות לשלוש התוכנות שב"דוקטרינה":
    רולבק + אקרוניס/פארגון + סקונד קופי - שלושתם יחד שילוב מנצח וגם...מהיר ונוח מאוד.
    תמוה מאוד בעיני, כיצד לא השכלת לשחזר מערכת הפעלה, אפילו עם רולבק כשלה.
    גיבוי תדמיתי של אקרוניס/פארגון תמיד מציל מפני כשל מוחלט, וגם אם אל כונן תקין אחר.
    אתה רוצה לטעון שמאקריום טובה יותר מאקרוניס/פארגון בנושא גיבוי תדמיתי ?
    א. לא מאמין, כי זאת תדמיתית וגם הם תדמיתיים ו- ב. גם אם נכון, אין לזה שום קשר עם רולבק,
    המבצעת אך ורק גיבויים מהירים, ואין תוכנה המתקרבת למהירותה.

12. לאחרונה עברתי לשיטה חדשה עם רולבק, המונעת התנפחות המחיצה c עד לסתימתה:
    שיחזור אוטומטי לנקודת התחלה מדי יום או מדי 30 יום לפי אופי המחשב ותדירות ההתקנות בו.
    כל פעם שאני רוצה להוסיף תוכנה, ורק לאחר שבדקתי אותה במשך 30 יום,
    אני משחזר את המערכת לנקודת התחלה נקיה-בתולית, מתקין את התוכנה החדשה,
    ומבצע UPDATE, כדי לכלול אותה במערכת מאותו רגע והלאה.
    בצורה זאת אני עובד כך עם מספר מחשבים כבר מספר חודשים,
    ומערכות ההפעלה שלהן תמיד טריות ומהירות כביום היוולדן. אפס תקלות.
    הקונספט הוא של מיזעור שינויים סמויים ובלתי מורשים במערכת מיום היוולדה.

לסיכום
    אותי לא שיכנעת בשום יתרון של מאקריום על פני השילוב: רולבק+אקרוניס/פאראגון+סקונד קופי,
    לא בחיסכון בנפחי גיבוי ובוודאי לא במהירויות ובנוחיות.
    בוודאי ובוודאי שלא במצב, שבו אין כרגע אפשרות לגירסת מאקריום המפוצחת
    לגבות את מחיצת מערכת ההפעלה C, וסליחה אם טעיתי בהערה האחרונה.

אני מאחל לך שנה טובה עם אפס תקלות מחשב.

נערך לאחרונה על ידי P--L; 25/09/18 בשעה 00:49.
    כל תקלות התוכנה של המחשב נפתרות תוך דקות ע"י
    התוכנה החשובה ביותר [רק משתמשים רשומים או מחוברים יכולים לצפות בקישורים, ]

PL היקר,

ראשית תודה על ההתייחסות המושקעת והמפורטת כרגיל.

כמה חידודים ומענה לדברייך שאולי לא נוסחו נכונה במאמר הראשון בשל ההתלהבות בה נכתבו הדברים:

1. כמובן שהתוכנה מאפשרת גיבוי תדמיתי של מערכת ההפעלה, באופן המדויק ביותר האפשרי, עם עושר כלים ואפשרויות שלא מצאתי באף תוכנה אחרת מסוגה. כוונתי הייתה, שבנוסף לגיבוי התדמיתי, ניתן לגבות גם קבצים ותקיות בשיטה מעט שונה מהרגיל- למעשה נוצר סוג של גיבוי תדמיתי לכל הקבצים והתיקיות הנדרשים, בקובץ בודד בו ניתן לסייר בדיוק כמו בכונן חיצוני רגיל. שיטה זו משמרת את מבנה הקבצים והתיקיות, מגבה באופן מהיר יותר כל סנכרון רגיל כדוגמת Second copy והרבה יותר נוחה לסיור ולשחזור.

2. לגבי המהירות- הזמנים שרשמתי התייחסו למחשב ישן וחלש מאד. היום ניסיתי על מחשב חדש ומהיר, התוצאות לא פחות מהדהימו אותי- גיבוי תדמיתי מלא למחיצת מערכת הפעלה בנפח של כ-50 ג'יגה ארך פחות מ-7 דקות (במצב חלוני. אני מניח שבמצב טרום חלוני היה לוקח אף פחות מזה) ואילו כל גיבוי תוספתי נוסף ארך כדקה. נכון שגיבוי של רולבק אורך שניות בודדות, אבל:
    - כפי שחוויתי על בשרי, מרבית הגיבויים אינם אמינים במקרה של כשל חמור.
    - מעבר לחסרונות שיטת הגיבוי של רולבק שנידונו למעלה בהרחבה (שמירת קבצי הגיבוי בכונן המגובה עצמו, ניפוח הכונן ושחיקתו וכדומה)- אני שואל את עצמי מדוע אני זקוק למעשה לכל כך הרבה גיבויים של רולבק במהירות של שניה. הדוקטורינה החדשה שלי גורסת כך: מתקינים מערכת חדשה ונקיה, כולל כל התוכנות הנדרשות. מבצעים גיבוי תדמיתי של מקריום. אין צורך ליצור צילומים יומיים, כיוון שמצב המערכת בעת הגיבוי הינו מיטבי. היה ומבצעים שינוי מהותי (עדכון מערכת, התקנת תוכנה חדשה וכדומה)- מבצעים גיבוי תוספתי על הגיבוי הקיים, מה שאורך במחשב חדש כדקה. נכון שבאחוזים זה הרבה יותר איטי מרולבק, אבל בינינו-דקה אחת שווה להשקיע עבור גיבוי אמין, חיצוני, כזה שלא מנפח את הכונן, לא שוחק אותו, לא נהרס ביחד איתו במקרה של כשל חומרתי וניתן לסמוך עליו במאה אחוז שיציל בעת הצורך, לרבות העברתו לחומרה חדשה. הרי כשרולבק מותקנת, לא ניתן לבצע גיבויים חיצוניים ויש להסירה קודם לכ- פרוצדורה ארוכה ומייגעת. במקרה שלנו, פשוט מחברים מדיה חיצונית ומבצעים גיבוי תוספתי. השורה התחתונה והחשובה ביותר- הבנתי שאינני זקוק לגיבויים יום-יומיים כל עוד לא מבוצע שינוי במערכת, ואם הוא כבר מבוצע- שווה להשקיע דקה נוספת (אגב, ניתן לתזמן גיבויים תוספתיים אוטומטיים בלילה או בכל מועד אחר, מדובר כאמור בזמן קצר ביותר, בוודאי ביחס לגיבויי קבצים וסנכרונים שכולנו מבצעים במשך דקות ארוכות מאד ואף מעבר לכך). בחינת תוכנות או ניסויים "מסוכנים" במערכת, תמיד עדיף לבצע במכונה וירטואלית, וגם למי שמתעקש לבצע במערכת הרגילה, יוכל תמיד לחזור לנקודת הגיבוי האחרונה בה פעלה המערכת היטב.

3. ברור לחלוטין, וכאן יתרונה של מקריום על רולבק- כל הגיבויים מבוצעים על מדיה חיצונית ונפרדת מכונן מערכת ההפעלה.

4. נכון, ועדיין- גם במחשב הישן וגם בחדש, אני חש בהבדל במהירות הן בעליית המחשב והן בכלל מאז הסרת רולבק. יתכן והדבר נובע מריקון הנפח האדיר שהצילומים תופסים בכונן ומהיעדר התמיכה ב-TRIM, מה שעשוי להקשות על כוננים מסוג SSD.

7. רולבק מסוגלת לגבות את מחיצה D כגיבוי צילומי בלבד ולא בשיטת גיבוי קבצים כמו מקריום, מדובר בשיטה שונה לחלוטין (ושונה כמובן גם מזו של סקונד קופי). מציע לנסות ולהיווכח בקלות, במהירות וביעילות.

8. נכון. אך כשרולבק מותקנת, הגיבוי התדמיתי המלא כבר ישן ולא מעודכן, כי הרי לא ניתן לבצע אותו בנוכחות רולבק. ומאז כבר הותקנו תוכנות חדשות, בוצעו עדכונים, שינויים ותוספות שמי יודע כמה זמן ייקח לשחזר כעת.

9. אני מניח שההבדלים נובעים מהצהרות היצרנים ולאו דווקא מהביצועים בפועל. ביצעתי גיבוי תדמיתי של אותה מערכת הן באמצעות אקרוניס והן באמצעות מקריום. ההבדל היה זניח, אמנם אקרוניס הציגה גיבוי בנפח של 19.5 גיגה לעומת 21 של מקריום. עם זאת, בגיבוי של מקריום ניתן לסייר ולשלוף חומר גם מבלי לפתוח את התוכנה עצמה וכמו כן היות והכיווץ אינו מירבי גם השחזור מהיר. בינינו, גיגה לפה או לשם בעולם של הצפה בחומרת גיבוי, לא באמת משנה לאף אחד. העיקר שהנפח הזה אינו מכביד על המחשב עצמו ואינו שוחק את הכונן בו מותקנת מערכת ההפעלה.

11. אם לא הובנתי כהלכה, אני מחדד- ברור שהשוויתי את מקריום לתוכנות כמו אקרוניס ופאראגון, ולעניות דעתי היא עולה עליהן בשל התאימות המלאה לחלונות 10, המהירות, צריכת משאבי מערכת, קלות התפעול, אמינות השחזור, עושר הכלים והאפשרויות ועוד (קראתי לא מעט דיווחים על גיבויים של אקרוניס שכשלו בזמן אמת, לעומת אמינות טוטאלית ומוחלטת של מקריום). את שמה של רולבק שרבבתי להשוואה זו, כדי לומר שהאסימון ירד אצלי בזה שבמקום להחזיק בשלוש תוכנות נפרדות, שכל אחת גוזלת משאבים, מקום ואנרגיה, ניתן למעשה להסתפק בתוכנה אחת שעונה על כל צרכי הגיבוי. הרחבה נא ראה בסעיף 2 לעיל.

12. אני, לפחות, מוצא את השיטה המתוארת בסעיף 2 לעיל, כיעילה וחסכונית יותר ובוודאי שמבטיחה שחזור אמין של נקודה עדכנית ביותר במקרי כשל חומרתי.

אני מציע בחום לנסות את מקריום ולהיווכח ביכולותיה, גם אם תבחר להמשיך ולהשתמש ברולבק (יש לי תחושה שכך יהיה...) עדיין מציע להשתמש בה כתחליף לאקרוניס ולפאראגון. החיסרון היחיד בגרסה המפוצחת הזו (מקווה שייפתר בגרסאות הבאות) הינו חסימת האפשרות ליצור דיסק הצלה המאפשר שחזור החומר לחומרה חדשה (נתן ליצור דיסק הצלה אך לא לשחזר לחומרה אחרת). אני אישית רכשתי עותק חוקי ואפשרות זו קיימת כמובן, אך אני מניח שרובנו לא משחזרים חומר לחומרה שונה מזו של המקור על בסיס יומיומי.

"החיסרון היחיד בגרסה המפוצחת הזו (מקווה שייפתר בגרסאות הבאות) הינו חסימת האפשרות ליצור דיסק הצלה המאפשר שחזור החומר לחומרה חדשה (נתן ליצור דיסק הצלה אך לא לשחזר לחומרה אחרת)."

בחייך שרון, כל הפורום הזה מבוסס 99.9% על תוכנות חינמיות או בריאות,
    שעובדות באופן מלא וללא הגבלות.
    ברגע שאתה מתחיל להמליץ על תוכנות נכות או בתשלום, איבדת אותנו...

מי שהתרגל לגיבוי תוך שניות, לעולם לא יעבור לסדר גודל של דקות. פינוק ? -אולי...
    אני עובד כבר שנים לפי שיטתי, ולא חוויתי אכזבות ממנה כמוך, היות ויש בה הגנות על גבי הגנות,
    שהוכחו על עשרות מחשבים, שעברו תחת ידי עם מגוון עצום של סוגי התקלות.
    צדקת בניחוש שלא השתכנעתי מטיעוניך.
    מאחל לך הצלחה בדרכך החדשה.

נערך לאחרונה על ידי P--L; 04/10/18 בשעה 03:23.

גיק טירון
    קטונתי מול שני המלומדים שפרטו בהרחבה כל אחד בתפיסתו.
    אני משתמש וותיק ב Rollback שלא אכזבה במשך זמן רב.
    יחד עם זאת מאז שעברתי לווינדוס 10 התוכנה איכזבה פעמים ולא נתנה את המענה המבוקש, התוצאה הייתה שנאלצתי לבצע התקנה חדשה של ווינדוס,
    כאשר האירוע האחרון קרה 25/10/18 בשעה שבצעתי עדכון של וינדוס, בסיום תהליך העדכון הווינדוס לא עלה ונכנס לתהליך אין סופי של repair , כל הנסיונות להשתמש ב Rollback לא עזרו
    נאלצתי לבצע התקנה חדשה של הווינדוס.

יש לי המון נסיון עם רולבק. המקרה שתיארת Natial , הוא מקרה נפוץ מאוד,
    ועד היום נתקלתי רק פעם אחת מתוך עשרות רבות של מקרים, שרולבק לא הצליחה לתקן,
    ובמיוחד אחרי עידכונים הרסניים של מיקרוזיפט - מקרים קלאסיים, שרולבק דווקא
    כן משחזרת בהצלחה. המקרה שלא הצליח היה אכן לאחר עדכון גדול של חלונות,
    ממש עידכון גירסה שלמה, אשר כתב מידע לתוך ה-MBR, ובכך ביטל כלל את רולבק.

השגיאה הנפוצה ביותר במקרים אלו היא לשחזר עם רולבק לנקודה שונה מהראשונה.
    הנקודה הראשונה היא הכי מהימנה, ובמקרי קריסת מערכת יש לחזור אך ורק לנקודה הזאת.
    אם חזרה לנקודה הראשונה, ועדיין לא פתרה את הבעיה, סימן שהמערכת כבר נגועה בתקלה
    כבר בנקודת הזמן הראשונה, או שמדובר בכשל חומרה. בשני המקרים אין זאת אשמת רולבק.

שגיאה שניה בתפוצתה היא לשכוח כיצד משחזרים עם רולבק במקרה קריסה מוחלטת,
    דהיינו בהפעלה של רולבק מחוץ למסגרת חלונות באמצעות מקש HOME.

נכון להיום אין תוכנה נוחה ומהירה יותר מרולבק יחסית ליעילותה.
    היא חוסכת המון זמן ועצבים, גם אם היא נכשלת באופן נדיר בהחלט.
    היא מותקנת בעשרות רבות של מחשבי מקורבי, ומאפשרת לי לתקן קריסות אפילו בתמיכה טלפונית,
    דבר שבהחלט בלתי אפשרי, כאשר צריך להתקין מערכת הפעלה מחדש, ומשתמש הקצה איננו מיומן.
    אין תחליף לרולבק, והיא לדעתי עדיין התוכנה החשובה ביותר במחשב מחוץ למערכת ההפעלה.

נערך לאחרונה על ידי P--L; 30/10/18 בשעה 06:59.

גיק טירון
    P-L תודה לתשובתך,
    אם הבנתי נכון שחזור לנקודת Base line היא הפיתרון,
    אם כך מה אתה מציע על מנת לשמור על Base line מעודכן?

תודה

כבר כתבתי על שינוי אסטרטגיה בשימוש עם רולבק באשכול המקורי:
    אני מגדיר את רולבק לחזרה אוטומטית לנקודה ההתחלתית מדי חודש בחודשו.
    כך אני שומר על מערכת נקיה.
    במידה שאני רוצה להתקין תוכנה חדשה, אני מתקין אותה, מתנסה בה כמה ימים,
    עד שאני בטוח, שהיא בטוחה, ורק אז אני מבצע reset לנקודה הראשונה הנקיה,
    מתקין את התוכנה מחדש ומיד מבצע update, כדי להכניס אותה למערכת באופן קבוע.
    אם אני בטוח 100% שהתוכנה בטוחה, אני מקצר תהליך: קודם מבצע reset לנקודה הראשונה
    הנקיה והבטוחה, מתקין את התוכנה שרציתי להתקין, ומיד מבצע update,
    כדי להכניס אותה באופן קבוע.
    בשיטה זאת אני מבטיח:
    1. רק תוכנות בטוחות (עם או בלי התנסות) נכנסות למערכת באופן קבוע.
    2. כל חודש אני חוזר אוטומטית למערכת נקיה ומהירה, בלי ליכלוכים מהאינטרנט או מכל מיני התקנות, שהתחרטתי עליהן.
    3. הכונן/מחיצת המערכת לא נסתמים לי מרוב נקודות גיבוי של רולבק אחרי מכסימום 31 נקודות.

נערך לאחרונה על ידי P--L; 30/10/18 בשעה 19:10.

גיק טירון
    תודה רבה על ההסברים
    אפעל בהתאם.

Smile מתנצל על הטרחנות, אך זאת עוד דוגמא טובה למסקנה אליה הגעתי

גיבוי באמצעות Macrium היה פותר את העניין בשניות בודדות ולא מושפע משום עדכון של חלונות או כל כשל אחר (לרבות כשל חומרתי, שהרי מקריום יודעת לשחזר גם לחומרה חדשה ושונה מזו של המקור).

רולבק, על כל יתרונותיה, עדיין נופלת מהאמינות של גיבויים חיצוניים, ובשל כך מצאתי אותה כמיותרת לאחר שנים רבות של אימוץ טוטאלי. כשיש ספק, ולו הקטן ביותר, אז מבחינתי אין ספק. אם ברגע האמת רולבק לא עוזרת (גם אם מדובר במקרה אחד לאלף, הרי שחבל על כל השטח שהיא תופסת ביום יום, חבל על שחיקת הכונן, האטת המערכת וכל יתר תופעות הלוואי האחרות של התוכנה.

גם שחזור ל-Baseline, אם הוא בכלל צולח (מדגיש שעבורי הוא לא צלח ברגע האמת)- הרי שהוא לוקח את המחשב שבועות, לפעמים חודשים אחורה. ואז לך תזכור מה השתנה מאז, מה נדרש להתקין שוב, להגדיר, לשנות ולסדר. ייאוש. לפעמים כבר מגיעים למסקנה שעדיף לפרמט ולהתחיל מההתחלה וזהו.

עדיין לא מצליח להבין מדוע לא ליצור גיבוי חיצוני אמין, בכל פעם שהמחשב עובר שינוי משמעותי (עדכון מערכת, הגדרות חשובות, התקנת תוכנות וכדומה). הגיבוי אורך 2-3 דקות במחשבים חדשים (אמנם לא שניות כמו רולבק, אבל שום דבר שיגזול לנו מהחיים יותר מדי), הגיבוי הוא מסוג Diferential, משמע בכל גיבוי נאסף כל המידע מאז הגיבוי המלא האחרון ולא מאז הגיבוי החלקי האחרון כמו ברולבק- שיטה אמינה ביותר אשר תבטיח גיבוי מלא גם במקרה ואחת מהנקודות בדרך נמחקה / הושחתה / נעלמה. וכל זאת מבלי להכביד על הכונן, לגזול ממנו מאות גיגות מיותרות ולהאט את המערכת. במקרה של כשל מכל סיבה שהיא, גם כזה שמשחית את ה-MBR, גם אם הוא חומרתי- ניתן לשחזר את המערכת בתוך דקות ספורות למצב האחרון בו המערכת פעלה היטב, עם דגש על האחרון. לא כזה של לפני שבועות וחודשים.

אני כבר חודשיים ויותר בשיטה החדשה, ומרוצה מכל רגע. לא תלוי יותר בחסדי ה-MBR, בכשל של הכונן, או אפילו אם חלילה תצוץ הצפה או שריפה בבית (שלא נדע), כי תמיד יש גיבוי אחרון גם בבית אחר.

הורידו את מקריום והיווכחו, מבטיח שאן לי שם מניות

+ התחבר או הירשם כדי לכתוב

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
מי אנחנו ?
אתר GeekZone.co.il הועלה לאוויר בספטמבר 2012.
האתר משמש מקום מפגש מרכזי ופעיל למומחי וחובבי תחום
הטכנולוגיה והמחשבים בארץ הכמהים לאיכות ולמקצועיות ללא פשרות !
הצטרף אלינו
למעלה