(הערה: מאמר זה המפורט בהמשך נכתב על ידי אתר רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - ולא על ידי ולכן, אין בכך משום המלצה, ייעוץ או חוות דעת לביצוע ו/או אי ביצוע פעולה כלשהי מהאמור בו).

לא למהר להזמין טכנאי, לא לנסות לפרמט ובטח שלא לקנות חדש - חמש פעולות מהירות ופשוטות שתוכלו לבצע כדי להאיץ מחשב שעובד לאט


רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - לא זז? בעזרת מספר כללים וכלים פשוטים תוכלו לשפר את המצב במהירות ובחינם.

קודם כל, להסיר את מה שלא צריך

כל משתמש במחשב, בטח באחד לכל המשפחה מתקין תוכנות. משחקים, תוכנות עזר, עבודה, כלים ועוד. התוכנות האלה מצטרפות לשלל התוכנות הכבדות שכבר מגיעות מותקנות כברירת מחדל עם המחשב. האם אתם זקוקים לכולן? ברור שלא. אין כל ספק שבמחשב שלכם מותקנות לאחר זמן שימוש ממושך לא מעט תוכנות שאתם כבר בכלל שכחתם שהתקנתם. הצעד הראשון, גם אם הוא נשמע מאוד בסיסי, הוא פשוט לגשת ללוח הבקרה (התחל-לוח בקרה) וללחוץ על 'תוכניות ותכונות'. שם תופיע בפניכם רשימה של כל התוכנות שמותקנות במחשב. עברו עליה היטב והסירו כל תוכנה שאינכם משתמשים בה יותר. את רוב התוכנות תוכלו לזהות לפי שמן, ולצד כל תוכנה מופיע גם תאריך ההתקנה והגודל שהיא תופסת בכונן הקשיח. זה יוכל לעזור לכם לקבוע האם מדובר בתוכנה שאתם זקוקים לה או לא. אל תתביישו להסיר גם תוכנות שהגיעו עם המחשב ואינכם זקוקים להן יותר, או שבכלל לא השתמשתם בהן.הסרת תוכנות חייבת להיות מבוצעת בצורה מסודרת דרך חלון ה-'תוכניות ותכונות' או באמצעות יישום ההסרה של התוכנה עצמה. זו הדרך היחידה להסיר את כל הקבצים שקשורים לתוכנה, כולל כל מה שקשור לקובץ הרישום (Registry) של מערכת ההפעלה. קובץ זה בפני עצמו יכול לגרום להאטת העבודה של המחשב ככל שמתקינים יותר תוכנות, והסרה לא מסודרת שלהן יכולה לגרום לבעיות נוספות.

מחיקת "שאריות" של קבצים

סידור קובץ הרישום, כפי שהוזכר לעיל, יכול מאוד לעזור למהירות העבודה של המחשב. הסידור שלו מסיר ממנו הוראות מיותרות ועוזר לצמצמם את גודלו, וגם עוזר לעבודת המחשב. אבל בדיוק כמו שצריך למחוק רשומות מיותרות ולא תקינות מקובץ הרישום, כך צריך למחוק מהכונן הקשיח קבצים שאין בהם צורך ובמהלך השימוש במחשב נוצרת כמות גדולה מאוד של קבצים כאלה: קבצים זמניים, שאריות של התקנות שלא בוצעו היטב (ולאו דווקא בגלל המשתמש), שמירת קבצים זמניים של דפדפני האינטרנט השונים – שיכולה להצטבר לכמות אדירה של קבצים קטנים מאוד שתוספים בכונן הקשיח בפועל יותר מקום מהגודל האמיתי שלהם, רשימות הפעלה של תוכנות שונות ומשונות ועוד.מדוע זה כל כך חשוב? מערכת ההפעלה, אם רוצים או לא, עובדת מול הכונן הקשיח של המחשב בכמה אופנים, כשהראשון הוא כמובן הפעלת התוכנות עצמן. אבל מעבר לכך, למרות השיפור בטיפול בזיכרון בחלונות 7, עדיין הכונן הקשיח משמש לעיתים כזיכרון זמני להפעלת תוכניות וכן כדי לשמור נתונים עבור תוכניות שפועלות ברקע או ממוזערות לשורת המשימות.
את ניקוי הכוננים מקבצים מיותרים אפשר לבצע ברמה מספקת באופן אישי. בתפריט של כפתור 'התחל' לוחצים על 'מחשב' ומבצעים לחיצה ימנית על צלמית אחד הכוננים הקשיחים שבחלון שיופיע. בתפריט בוחרים ב-'מאפיינים', ואז, בחלון (של הלשונית 'כללי') לוחצים על הכפתור 'ניקוי דיסק'. בדרך כלל מספיק לעשות זאת רק עבור הכונן הראשי (C) אבל כדאי לחזור על התהליך עבור כל הכוננים.

ניקיון עם תוכנה חיצונית


אבל יש דרך טובה ויסודית יותר לעשות זאת והיא להשתמש בתוכנה חיצונית. רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - היא תוכנה חינמית ידועה לניקוי הכונן מקבצים מיותרים ובנוסף, היא יכולה לטפל גם בקובץ הרישום של המחשב. ניתן להתקינה עם ממשק בעברית, בהרצה הראשונה צריך לאפשר לה לסרוק את המחשב כדי לאתר את היישומים בהם היא צריכה ויכולה לטפל. בחירת האפשרות "ניקוי" תגרום הרצת ניתוח מערכת שבסופו של דבר יציג בפניכם דוח של מה שניתן לניקוי. במחשב שלא טופל חודשים רבים התוצאה יכולה להיות נפח גדול למדי של קבצים. עם זאת, אזהרה או יותר נכון הערה: שימו לב שכברירת מחדל מסומנות גם תיבות ניקוי היסטוריית הגלישה של הדפדפנים. חשבו היטב לפני שאתם משאירים אותן מסומנות. זה אומר שלאחר מכן תצטרכו להקליד את כל כתובות האתרים שלכם מחדש, אם הם לא שמורים במועדפים.לאחר מכן לוחצים על הכפתור 'רישום' כדי לנקות את קובץ הרישום, התהליך דומה, ובסופו של דבר משיגים את מה שמבקשים.

האצת עליית המחשב

בזמן שהמחשב מופעל הוא מתחיל להעלות מספר לא קטן של יישומים שפועלים ברקע. חלקם הם יישומי מערכת שהמחשב בהחלט זקוק להם, אבל יש לא מעט יישומים שלא חייבים לעלות מיד עם אתחול המערכת, אלא נמצאים שם לצורך נוחות העבודה של היישומים עצמם.אפשר לתקן זאת לבד, אם יש מספיק ידע וניסיון במחשבים: בלוח הבקרה בוחרים ב-'פתרון בעיות', ואז לוחצים על האפשרות 'בדוק האם קיימות בעיות ביצועים'. הפעלת היישום תביא אתכם בסופו של דבר לכפתור עליו כתוב 'הפעלת תצורת מערכת'. לחיצה על הכפתור הזה תאפשר לכם לקבוע בחלון הבא, תחת הלשוניות 'שירותים' ו-'הפעלה' אלו שירותים ויישומים יופעלו עם עליית המחשב ואלו לא. דרושה כמובן זהירות רבה, ולכן זהו אינו תהליך שמומלץ עבור כל משתמש.
פתרון אחר וקל הרבה יותר, הוא להשתמש בתוכנה שנקראת רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - שמכונה על ידי יוצריה הישראליים 'תוכנה למניעת תסכולים'. סולוטו זכתה בפרסים רבים ואחד מהיוצרים שלה הוא רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , שהשתתף בסדרה "מחוברים". סולוטו ניתנת להורדה בחינם עבור מחשב יחיד והיא אמורה לעזור למשתמשים לקצר את זמן העלייה של המחשב. סולוטו עושה זאת על ידי הפרדה בין יישומים ושירותים שחייבים להיות מופעלים על עליית המחשב, לבין כאלה שניתן להפעיל אחרי שהמחשב מוכן להפעלה, ובין כאלה שכדאי להפעיל רק שממש יש בהם צורך. הרצת התוכנה וקבלת ההמלצות שלה עוזרת לכל משתמש פשוט, ומשתמש בר ידע יכול לצלול קצת עמוק יותר ולצמצם עוד יותר הזמן שעובר מרגע הדלקת המחשב ועד שאפשר להתחיל לעבוד.

ולא לשכוח לאחות קבצים מפוצלים

אחרי שמסיימים את כל הצעדים לעיל נותר רק עוד צעד אחד חשוב שצריך להנהיגו כדרך קבע: אם המחשב שלכם מצויד בכונן קשיח מכני, צריך לאחותו, וזהו תהליך שכדאי לבצע בערך פעם אחת בחודשיים. אמנם הכוננים הקשיחים של ימינו עתירי ביצועים לעומת זמנים עברו, אבל עדיין תהליך שמירת הקבצים והתוכניות נותר זהה: קודם כל שומרים במקום הראשון שפנוי לפי הבנת המערכת, ואם אין מספיק מקום כדי לשמור את כל הקובץ, אז הוא מתחלק לפעמים על פני מספר מקומות בכונן הקשיח. הפערים נוצרים בגלל שאנו כותבים ומוחקים קבצים ללא הפסקה, ובמחשב עמוס פעילות, ייתכן בסופו של דבר מצב בו קובץ נשמר בסופו של דבר בכמה עשרות חלקים קטנים בכונן ולא באופן רציף. החלוקה הזו מאטה את עבודת המערכת, כי הכונן מבצע עבודה פיזית שלוקחת והיא הרמת ראש הכתיבה/קריאה מהפלטה של הכונן, הזזתו למקום הפנוי הבא (במקרה של שמירה) או לחלק הבא של הקובץ (במקרה של קריאה), והורדתו כדי להמשיך לבצע את העבודה.איחוי מאפשר לשפר במידה ניכרת את היכולת של הכונן לבצע קריאה וכתיבה באופן רציף מבלי צורך להרים את ראש הכתיבה/קריאה מהפלטות. אפשר לבצע זאת באמצעות הכלי הפשוט שמספקת חלונות בעצמה. זוכרים את הלחיצה הימנית על הכונן הקשיח בחלון של 'המחשב' מוקדם יותר? בחלון שנפתח במקום על 'כללי' לוחצים על הלשונית 'כלים', בוחרים ב-איחוי' ומפעילים.
אם רוצים להשתמש בכלים חיצוניים, אפשר למצוא ברשת כמה חינמיים. אחד מהם, לדוגמה, הוא רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - של חברת Piriform שאחראית גם ל-CCleaner. שוב מדובר ביישום שניתן להתקנה בעברית, וההפעלה שלו פשוטה למדי.

לסיכום:

לא צריך להרים ידיים כשהמחשב מתחיל לעבוד לאט, וכמובן שלא צריך למהר לפרמט אותו או חלילה לרכוש אחד חדש. בהנחה שאין תקלת חומרה, פשוט צריך לטפל בו בכלים הנכונים שלא צריכים לעלות לכם אגורה.עם זאת, אין לשלול כמובן בעיית חומרה. מאוורר שהפסיק לעבוד יכול לגרום לתקלה במעבד או בכרטיס הגרפי. אם הם מתחממים יותר מדי באופן קבוע הם יכולים לסבול מפגיעה בביצועים ובמהירות העבודה שלהם. אם זה המצב, בדרך כלל נדרש טיפול של טכנאי מיומן, בוודאי אם מדובר במחשב נייד. אבל לפני שאתם רצים לטכנאי, בצעו את התהליכים הנ"ל לראות אם הם עוזרים.

הערה: הכתבה לעיל מתייחסת לעבודה עם ווינדוס 7. עם זאת, בשינויים קלים היא מתאימה לכל מערכת הפעלה, רק שצריך לאתר במחשב ובאינטרנט את הכלים המתאימים.

רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -