לחץ כאן למעבר לאתר החדש
+ התחבר או הירשם כדי לכתוב
תוצאות 1 עד 3 מ 3

אשכול: מילון מושגי אנדרואיד

 1. #1
  מנהל ראשי הסמל האישי של P--L
  תאריך הצטרפות
  15/09/2012
  הודעות
  4,234

  Lightbulb מילון מושגי אנדרואיד

  A

  ADB - ר"ת Android Debug Bridge תוכנית הרצה משורת פקודה על המחשב האישי ומתקשרת עם מכשיר הטלפון (ובמילים טכניות - adb פותח שורת פקודה למכשיר). adb משמש מפתחים לניהול מערכת ה Android שלהם הישר מהמחשב. בנוסף, ניתן להשתמש ב adb להורות למכשיר "להיכנס" ל recovery mode, להעתקת קבצים מהמכשיר למחשב ולהפך, לקבל עליו מידע, לעשות לו debugging ולגשת אליו בshell (כמו להקליד פקודות x-nix רק מרחוק). בעבר הגיעה עם ערכת הSDK (ראה ערך) אך גוגל הסירה אותה. את הקבצים של adb אפשר למצוא אותה רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - לחלץ לתוך תיקיית הtools של הSDK (המידה ומסיבה כלשהי אינכם מצליחים או רוצים להוריד את הקבצים מכאן, אותם הקבצים נמצאים בתיקיית platform-tools של הSDK)
  פקודות שיש להכיר:

  • adb logcat - פקודת adb, המאפשרת הוצאת LOG מהמכשיר. ה-LOG מאפשר לנו לראות את כל התהליכים שקורים במכשיר בזמן אמת, כך שבדרך כלל משתמשים בזה מפתחים ו"מבשלי" רומים על מנת לדעת מה הבעייה במכשיר.
  • adb devices - פקודה המראה את כל המכשירים המחוברים למחשב שיכולים לעבוד עם adb, בדרך כלל משתמשים בה כדי לראות אם הדריברים הותקנו כראוי ועם המכשיר מחובר כמו שצריך למחשב.
  • adb install - פקודה המתקינה קבצי apk שנמצאים על המחשב.
  • adb shell - פקודת adb שמאפשרת להריץ פקודה הקיימת באמולטור או המכשיר המרוחק (הפקודות שניתנות להרצה נמצאות על המכשיר במחיצה /system/bin/....
  • fastboot oem unlock - פקודה הפותחת את ה Bootloader בחלק ממכשירי האנדרואיד שתומכים בה (כמו הנקסוסים)
  • fastboot oem lock- פקודה הנועלת את ה Bootloader בחלק ממכשירי האנדרואיד שתומכים בה (שימו לב שקיימים מכשירים אותם לא ניתן לנעול אחרי שפתחנו את ה Bootloader. דוגמה למכשיר כזה הוא הנקסוס 1)


  AOSP - ר"ת של Android Open Sorce Project. מערכת הפעלה של הטלפון החכם,
  המבוססת על קוד המקור של האנדרואיד, כפי שפותח ע"י גוגל. כל הגרסאות הרישמיות של היצרניות/ספקיות,
  ורוב גרסאות המפתחים השונות בנויים לפי קוד מקור זה.

  AOKP - ר"ת של Android Open Kang Project. סוג של קוד מקור של אנדרואיד, שפותח ע"י רומן בירג,
  ויתרונה על פני מערכות הפעלה פתוחות אחרות כגון CyanogenMod (למטה) הינו מידת נאמנותה לקוד המקור של גוגל, מה שמאפשר קבלת עדכונים אוטומטיים למערכת ההפעלה.

  A2SD - קיצור של apps 2 SD כלומר התקנת אפליקציות על כרטיס הזיכרון של המכשיר ולא על הזיכרון הפנימי, וכך מאפשר התקנה של הרבה יותר אפליקציות, זה בעיקר למכשירים היותר ישנים בעלי הזיכרון הפנימי המועט. ישנם כמה דרכים לעשות זאת: הדרך הרשמית - החל מאנדרואיד 2.2 התאפשרה תמיכה בהעברת אפליקציות אך לא כל המידע של האפליקציות עובר אלא החלק הגדול, ולא כל אפליקציה אפשר להעברי לכרטיס הזיכרון צריך שהמפתח יאפשר זאת בקוד, וישנה השיטה הלא רשמית - שהיא ע"י יצירת מחיצה בכרטיס הזיכרון בה מערכת הקבצים היא ext ואליה עוברים כל האפליקציות לא משנה עם המפתח אפשר זאת או לא. זכרו ווידג'טים לא אוהבים לשבת על כרטיס הזיכרון כי כך הם לא יחזרו אחרי אתחול של המכשיר.

  קובץ apk. - כשמו כן הוא זהו הקובץ בו נשמרות אפליקציות של מערכת האנדרואיד, ואפשר להתקין אפליקציות אלו בכמה דרכים, - . רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -


  APN - ר"ת של Access Point name. ה-APN משמש ככתובת גישה מהמכשיר לאינטרנט הסלולארי. בלי ה-APN המכשיר לא ידע כיצד לגשת ובעצם לגלוש באינטרנט של החברה הסלולארית שלנו. החברות הסלולאריות יכולות להחזיק בכמה APNים לשירותיהם השונים, לדוגמא לאינטרנט הסלולארי, להודעות ה-MMS, ולשירותי ה-GPS. כל אלה אמנם עוברים דרל האינטרנט, אך ע"י חיבור שונה שדרכו החברה הסלולארית יכולה לשלוט על השירות הספציפי.

  B

  Barcode (ברקוד) - שיטה לקריאה אוטומטית של קודים המורכבים מספרות ואותיות המוסתרים מאחורי קווים. במקרה שלנו, משתמשי האנדרואיד בפרט וסמארטפונים בכלל, הברקודים מסתירים מאחוריהם קישורים לדברים שונים, כמו אפליקציות, כך שבעזרת מצלמת המכשיר נוכל לקרוא ולפענח את הקוד ולגשת לקישור במהירות. הנה הסבר מפורט יותר שכתבנו בעבר.

  Bootloader (בוטלואודר) - ה-Bootloader לא ממש קשור ישירות למערכת ההפעלה של האנדרואיד, אלא זה "רכיב" תוכנה מיוחד שרץ בזמן עליית המערכת (אחרי הדלקת המכשיר) לפני שמערכת האנדרואיד, עולה ,ה- Linux Kernel,
  ותפקידו הוא לבצע בדיקות ואתחולים לזיכרון ולהעלות את מערכת ההפעלה (ה- Linux Kernel) לזיכרון ה RAM "ולהעביר את המושכות" למערכת ההפעלה (נוהגים להשוות את ה boot loader לתוכנת ה Bios שאנחנו מכירים מעולם ה PC, שם ה Bios הוא בעצם יחידה נפרדת לגמרי ממערכת ההפעלה שעולה בזמן ה boot לפני עליית ה OS).

  Brick (בריק) - לבנה, משקולת נייר יקרה, תחתית לבקבוק בירה, וכל שימוש מצחיק אחר לטלפון החכם,
  כאשר המכשיר לא נדלק בכלל, לא מהיעדר סוללה או מתקלת שימוש, אלא לאחר צריבה של תוכנות
  וקודים על המכשיר (כגון מערכת הפעלה, קוד גרעין, קוד מודם, SPL), המופסקת באמצע,
  או שאיננה מתאימה למכשיר בו היא מבוצעת. זהו הסיכון הגרוע ביותר הקיים בפעולות עצמאיות
  של משתמשי הטלפונים החכמים, אם כי נדיר לכשעצמו. הדרך היחידה לתקן מכשיר כזה הוא
  לצרוב מחדש את לוח האם של המכשיר בעזרת כלי שנקרא רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - .
  ישנם מעט חברות בארץ שמשתמשות במכשיר הזה.
  זהו תהליך יקר מאוד ובדרך כלל זהו הסימן ללכת לחפש מכשיר אחר.

  Busybox (ביזיבוקס) - האולר השיווצרי של Android בפרט, ומערכות לינוקס בכלל. busybox היא תוכנית הרצה משורת פקודה על המכשיר (הטלפון) עצמו, ומציעה אינספור פקודות לניהול המערכת. למשתמשים רגילים אין בכך צורך, אך מפתחים לא יכולים לעשות דבר ללא busybox. בד"כ, במהלך ביצוע root למכשיר, יותקן גם busybox.


  C

  (ClockWorkMod (CWM - זהו הריקברי (למטה) הנפוץ ביותר בכמעט כל סוג מכשיר. לישום זה יש חלק
  צרוב במכשיר, אשר עולה בצירוף מקשים פיזיים על מנת לבצע פעולות מחוץ לרום (למטה) וחלק שני, אותו מתקינים
  כישומון רגיל מחנות גוגל (ROM manager (למטה) , המאפשרת גיבוי ושיחזור הרום המלא מתוך הרום עצמו.

  Cloud Service (שירותי ענן) - שירותי ענן הם שירותים כאלה או אחרים המאפשרים לנו לשמור את הקבצים שלנו (מסמכים/שירים/הכל…) על האינטרנט על מנת שנוכל לגשת אליהם מכל מקום ללא תלות במכשיר ספציפי. אפליקציות פופולאריות הנותנות שירותם בנושא זה: רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , ועוד…

  CyanogenMod - זוהי סדרת רומים (ר"ע 'רום ROM') מאוד ידועה ופופולרית של המפתח האמריקאי "סטיב קונדיק". בזכות צוות מפתחים רחב ומפותח הרום מותאם להמון מכשירים. (בזכות צוות מפתחים רחב ומפותח) והיא מספקת רום בעל אנדרואיד נקי (ר"ע AOSP, או הערך "ונילה" בממשקים), עם עברית מעולה ועוד המון tweaks.


  D

  Download Mode
  - קיים רק במכשירי סמסונג וLG ,בעזרתו ניתן "לדחוף" עידכון מערכת ע"י תוכנה יעודית (ODIN) מהמחשב.
  תמונת מסך:


  E
  רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - - שם של מחיצה רגישה ביותר בתוכן הטלפון החכם האנדרואידי מתוצרת Samsung,
  המכילה נתוני זהות חיוניים המיוחדים למכשיר זה, כולל תעודת הזהות שלו (IMEI , ראה למטה),
  נתוני הקשר האלחוטי, כתובת ה-MAC היחודית של רכיב התקשורת.
  כל אלו מצויים בקובץ nv_data.bin , ובלעדיהם אין קשר בין הטלפון לחברת התקשורת נותנת השירות,
  והטלפון למעשה מושבת.
  מחיצה זאת מוגנת היטב ברום (מערכת הפעלה) מקורי (נעול) של המכשיר, כפי שהוא מגיע מהחנות,
  אך היא חשופה ועלולה להיפגע, כאשר נוקטים בפעולות עצמאיות במכשיר, כגון התקנת רום חדש.
  מומלץ מאוד לגבות את תוכנה ב רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , בטרם נוקטים בפעולות אלו.

  F

  Fastboot (פסטבוט) - ה-fastboot כלי (פרוטוקול) המאפשר לכם לצרוב אימג'ים (images) מטרמינל מרוחק על מכשיר האנדרואיד שלכם (לדוגמה ממערכת הפעלה חלונות כאשר המכשיר מחובר דרך ה USB למחשב). הכלי הזה בעצם מאפשר לכם לבצע פעולות על מערכת הקבצים במערכת האנדרואיד (filesystem).


  G

  Google Play (גוגל פליי) - חנות האפליקציות של מערכת האנדרואיד המקבילה של appstore של אפל הOVI store של נוקיה והmarketplace של ווינדאוז פון 7. דרכה מורידים אפליקציות למכשיר, רוב האפליקציות בחינם והאפליקציות שבתשלום הן בתשלום מועט מאוד של דולר או שניים.


  H

  HBOOT=SPL - החלק השני בתהליך עליית ה-bootloader נקרא ה-SPL (ראשי תיבות של Secondary Program Loader) והוא זה שאחראי בין היתר להעלות את שכבת הרדיו, להציג את ה splashscreen, הוא זה שבודק האם רצף מקשים כלשהו מופעל (נניח כזה שמכניס את המכשיר למצב הריקוברי) והוא זה שמריץ את קבצי האיתחול מהרום


  I

  Google I/O - כנס המפתחים הרישמי של גוגל. מתקיים מידי שנה בסביבות מאי-יוני. בכנס זה גוגל נוהגת להכריז ולהשיק עדכונים ומוצרים חדשים של החברה, כך שמידי שנה אנו זוכים ל"מתנות" והפתעות חדשות בכל הקשור לאנדרואיד.

  רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - - פורטל האנדרואיד הישראלי/עברי הראשון. עלה לאוויר עוד באמצע שנת 2008. האתר מכיל מספר בלוגים פעילים המסקרים את נושאי האנדרואיד השונים ובראשם הפורום, המאגד תחתיו את רוב קהילת האנדרואיד הישראלי.

  IMEI (איימיאיי) - ר"ת: International Mobile Equipment Identity, מספר זיהוי המכשיר,
  מכיל עד 15 ספרות ביקרות.
  לכל מכשיר מספר ייחודי משלו המוטמע על ידי היצרן בדרך כלל תחת הסוללה, בקופסה ובזיכרונו של המכשיר.
  ניתן להציגו בעזרת חיוג הקוד #06#* בחייגן, או תחת 'אודות' בהגדרות המכשיר (אפשרות זו לא זמינה בכל המכשירים).
  משמש בעיקר כאמצעי לזיהוי מול חברות הסלולר לצורכי מתן גישה לרשת, חסימת מכשירים גנובים ומימוש אחריות יצרן.
  J

  JTAG - כלי לצריבה מחדש של בריק (ראה ערך Brick להרחבה).


  K

  Kernel (קרנל) - ה Linux Kernel, זאת השכבה הנמוכה ביותר במערכת האנדרואיד, זאת השיכבה שנמצאת מעל חומרת המכשיר. השכבה הזאת מבוססת על מערכת הפעלה לינוקס שכתובה ברשיון הקוד הפתוח (גרסה 2.6 ומעלה). בשכבה הזאת נמצאים כל האלמנטים שמטפלים ב:
  - ניהול הזיכרון
  - דרייברים: שמדברים עם רכיבי החומרה
  - ניהול תהליכים (process, multitasking)
  - ניהול הרשת (network stack)


  L

  Launcher - או "אפליקצית הבית". ה'לאונצ'ר' הינו כל מה שאנחנו רואים במסך הראשי של המכשיר שלנו, כולל מסך רשימת האפליקציות. הוא עולה ברגע שאנחנו לוחצים על כפתור הבית או בעת הדלקת המכשיר.


  M

  Mod (מוד) - (קיצור של modification) זהו האח הקטן והפחות מוכר של ה rom. ה mod הינו עידכון ל rom ספציפי ומכיל שינויים קלים במערכת. ה mod מופץ בשתי דרכים: (א) כקובץ עידכון מלא (rom) או (ב) כקובץ update.zip ל rom הספיציפי שעליו הוא אמור להיות מותקן כמו קובץ של פוניטים עבריים, או THEME מסויים.

  MIUI - מדובר על רום סיני שיצא ללא מעט מכשירים: דיזיר, נקסוס וואן, גלאקסי S,מיילסטון. והוא מהווה שינוי מוחלט ממה שאנחנו מכירים, כל הרום שונה לחלוטין ובעצם זהו ממשק חדש לגמרי, הוא שואב מעט השראה מהאייפון.


  N

  Nandroid (נאנדרואיד) - מערכת גיבויים עבור מכשירי Android. המערכת תגבה ותשחזר את הדיסק של המכשיר באופן מוחלט (ממש כמו ghost על חלונות). nandroid דורשת התקנת root לפני השימוש בה והיא מתבצעת דרך הריקברי. בClockWorkMod ודרך הROM manager הוא לא נקרא nadnroid backup אלא backup.


  NFC - ראשית תיבות של Near field communication שזה בעצם עוד טכנולוגיה\פרוטוקול מוצפן ,לא חדש, לתקשורת אלחוטית קצרת טווח שקיימת כיום במספר קטן של מכשירי אנדרואיד (כגון הנקסוס S) ומאפשרת לקרוא ולשלוח נתונים בין שני מכשירים או רכיבי קצה (כגון Smart Tags) שתומכים בפרוטוקול הזה בצורה אלחוטית

  Nexus - סידרת טלפונים חכמים מבוססי מערכת הפעלה אנדרואיד, אשר מיוצרים ע"י יצרני מכשירים כגון סמסונג או LG
  לפי הזמנה מיוחדת מגוגל עצמה, במטרה ליצור מותג מיוחד של גוגל, המאפשר בין השאר עדכון אוטומטי של מערכת
  ההפעלה בדחיפה. מערכת ההפעלה במקרים אלו איננה מבוססת על AOSP בלבד (למעלה), אלא על תוספות יחודיות
  של קוד מקור של גוגל, אשר הופכות את מערכת ההפעלה לקוד סגור. במכשירים אלו השם Nexus צמוד לשמם המלא.
  O

  OS - ר"ת של Operating System. או בעברית – "מערכת הפעלה".


  OTA - ר"ת של Over The Air. הכוונה בביטוי הזה בעולם האנדרואיד הוא בד"כ לעדכוני גרסאות מערכת. מרבית העדכונים הרישמיים לאנדרואיד מתבצעים כך. גוגל/היצרניות/הספקיות מעלות את העדכון לרשת ודוחפות אותו למכשירים השונים. התראה על עדכון מגיעה אל הבר העליון במכשיר, ובלחיצת כפתור אחת המכשיר יתקין ויעדכן את עצמו.


  P

  Port (פורט) - יבוא , בד"כ יבוא של רום של מכשיר אחד למכשיר אחר.


  R

  Radio=Baseband (רדיו=בייסבנד) - הרדיו זאת השכבה הראשונה שנטענת בזמן אתחול המכשיר שלכם ותקפידו הוא לקשר בין רכיבי החומרה המשדרים רדיו במערכת שלכם (כגון רכיב שמטפל בנושא התקשורת הסלולארית) לבין שכבת מערכת ההפעלה (לינוקס) שמשתמשת ברכיבי הרדיו האלה (כל שרותי הטלפון וההודעות במכשיר שלכם. שירותים כגון שליחת SMS-ים, שליחת האודיו המפוענח מהמיקרופון של המכשיר דרך שידור הרדיו, ביצוע פעולת החיוג לנמען וכו).

  RAM (ראם) - ר"ת של Random Access Memory. רכיב אלקטרוני של זיכרול לגישה אקראית. בניגול ל-Rom (ר"ע) אשר מוגבל לקריאה בלבד, זיכרון ה'ראם' מתאפס בכל פעם במכשבים את המכשיר והוא משמש להרצת דברים שהמעבד צריך, כמו האפליקציות שאנו משתמשים בהן. ככל שיש יותר זיכרון כזה, ניתן להריץ יותר דברים בו זמנית.

  Recovery (ריקאברי) - הידוע לרובנו, הוא בעצם עוד "רכיב" תוכנה נפרד ממערכת ההפעלה (שה-boot loader הוא זה שמריץ אותו) – תפקידו הוא לבצע מגוון משימות מחוץ לOS באופן פשוט ונוח. ניתן לגשת אליו גם כשהמכשיר מסרב לעבוד. לרוב מפיעילים אותו ע"י לחיצה על כפתור פיזי כלשהו אחד או יותר בזמן שמדליקים את המכשיר. האפשרויות בריקברי: צריבה (של רום,SPL,רדיו,מודים למיניהם וכו'),WIPE - מחיקה (ניקוי, Hard reset, הסרה) של חלקים מסוימים במערכת מאפשר גם חזרה להגדרות יצרן, גיבוי (ראו ערך NANDROID י),שחזור (מנאנדרואיד), חלוקת כרטיס זיכרון למחיצות (ראו ערך A2SD, אפשרי רק בחלק מסוגי הריקברי).

  • clockworkmod recovery- זהו הריקברי הנפוץ ביותר מכמה סיבות: יש אותו בכמעט כל סוג של מכשיר, התוכנה ROM manager (ראה ערך) פרי אותו מפתח מאוד פופולרית והיא מתקינה את הריקברי הזה.
   תמונת מסך:
  • TWPR recovery - עוד ריקברי מעולה של קבוצת TeemWin
   תמונת מסך:

  Rom (רום) - מערכת ההפעלה של המכשיר החכם, גירסאות שונות של אנדורואיד, מקביל להפצות של לינוקס), ארוזה בתוך קובץ, מוכנה לעידכון המכשיר. כאשר מעונינים לעדכן מערכת, בוחרים ב Rom הרצוי (יש שפע של rom-ים שניתן לבחור ממנו רשמיים (של חברות הסלולר כמו אורנג' או AT&T או שלחברות כמו HTC ומוטורולה) ולא רשמיים (של מפתחים שונים מהקהילה), אנו בד"כ בוחרים באלו שבהם העברית מוטמעת במערכת על מנת להקל על חיינו) ומעדכנים את המערכת באמצעותו. עידכון המכשיר באמצעות Rom נעשה כאשר המכשיר נמצא בRecovery (ראו ערך להרחבת הידע), או בdownload mode במכשירים של סמסונג וLG) לדוגמא: מע' ההפעלה של סלקום על כל הכלול בתוכה = הרום של סלקום. מערכת הפעלה של מישהו ששינה חצי מהמערכת לטוב או לרע = הרום של איך-שלא-קוראים-לו.

  Root (רוט) - הטמעת הרשאות של מנהל מערכת (כמו Administrator בחלונות) במכשיר. עם root ניתן לנהל את מערכת ה Android ברמה של מנהל מערכת במקום משתמש. בדרך כלל למשתמשים מן השורה אין צורך ב root, אך למפתחים, האקרים ושאר סקרנים שמעונינים להשמיש את המערכת שלהם בצורה שונה מזו שהתכוון היצרן - root הוא הכרחי. בשביל להוסיף פונטים עבריים למכשיר דרוש רוט.ישנם אפליקציות שדורשות ROOT כמו: צילום מסך, גישה לפליי מלא ממדינות כמו ישראל, ריבוט למצבים שונים במכשיר (בהרחבה בהמשך המילון).

  • SUPERONECLICK - תוכנה שפועלת מהמחשב ומאפשרת רוט תוכניתי להמון סוגי מכשירים, מאפשרת גם unroot ואפשור התקנת אפליקציות מחוץ לפליי (ראה ערך קובץ apk להרחבה) למכשירי AT&T.


  ROM manager - תוכנ מחנות גוגל-פליי, המספקת צריבה של ריקברי (ClockWorkMod ראו ערך) על כמעט כל מכשיר, והכי חשוב היא מספקת את כל הפעולות של הריקברי בממשק תוכנה פשוט ונוח שרץ על המכשיר).


  S

  SDK - ערכת הפיתוח למכשירי אנדרואיד, בעזרתה מפתחים אפליקציות למכשיר, מפעילים מכשיר אנדרואיד וירטואלי על המחשב (AVD) בעבר הכילה את כל הקבצים בשביל לאפשר פקודות adb קיום מכילה רק חלק מהם.

  SimFree - ישנם מכשירים הנמכרים כשהם נעולים, ויכולים לעבוד עם מפעיל מסוים בלבד ללא יכולת לעבוד עם מפעילים אחרים (אורנג', סלקום, וכו'). simfree הוא התהליך שבו "משחררים" את המכשירים כדי שיעבדו עם כל המפעילים (וה sim שלהם). מכאן השם - sim free.

  SIP - ר"ת של Session Initiation Protocol. "סיפ" הוא פרוטוקול איתות המשמש בעיקר לניהול שיחות ע"ג האינטרנט (VOIP). מבלי לפרט יותר מידי על הפן הטכנולוגי שבדבר, נספר לכם שהפרוטוקול מורכב על בסיס "שרת לקוח", בקשות ותשובות שיוצרות מאין דו שיח, בדומה ל-HTTP. האפליקציה הפופולארית ביותר לאנדרואיד המאפשרת התקנת חשבון "סיפ" במכשיר שלנו היא Sipdroid, שעושה עבודה לא רעה בכלל. מבחינה רישמית, רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - בהתקנת חשבון "סיפ" במכשיר. הידד.

  Stock - חלק מצירוף מילים Rom Stock , הבא לתאר רום (מערכת הפעלה) קוד סגור מוגן בזכויות יוצרים,
  שנוצר ע"י אחד מיצרניות המכשירים החכמים, על בסיס AOSP (למעלה) אך בתוספת קודים יחודיים של יצרן המכשיר,
  להפעלת החומרה הספציפית שלו (מצלמות, מודם, וכו') בצורה המיטבית.
  רום סטוק הוא סוג האנדרואיד הכי מותאם לטלפון החכם, בהיותו מיוצר ספציפית למכשיר זה,
  להבדיל מרומים גנריים מסוג AOSP, AOKP, Cyanogen, אשר עלולים שלא להפיק את התועלת המרבית
  מן החומרה הספציפית של מכשיר מסוים, למשל הפעלת מצלמה ברזולוציה נמוכה יותר של המצלמה,
  ממה שתוכננה במקור.
  אם אני משדרג גירסת רום במכשיר שלי, אני תמיד מעדיף רום סטוק, כי גם התרגום שלו לעברית והישור לימין טובים יותר.
  לדוגמה: רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -
  (מהסוג הבינלאומי המופץ בארץ, ואשר בשימושי כעת.

  SuperUser - אפליקצייה שמותקנת על מכשירים שקיבלו הרשאות רוט. ה Superuser היא זאת שנותנת הרשאות רוט (גישה לקבצי ושירותי המערכת) לכל אחת מהתוכנות שמבקשות את זה (המשתמש מקבל חלון בו הוא מאשר או מסרב לתת הרשאות רוט לאפליקצייה. דוגמא לאפליקצייה כזאת היא ה Root Exploter)

  T

  Thether - אופציית שיתוף אינטרנט של המכשיר (האינטרנט 3G של החברה הסלולרית) למחשב דרך כבל USB, בלוטוט' או אלחוטית דרך יצירת HOTSPOT.

  TouchWiz - זוהי מערכת הפעלה אנדרואיד, מבוססת אמנם על קוד המקור הפתוח של גוגל, אבל עם הרבה תוספות
  יחודיות האופיניות למכשירי Samsung . רום כזה הוא קוד סגור מוגן זכויות יוצרים, גדול בנפחו פי 2-3 לעומת AOSP
  רק בגלל התוספות היחודיות שנועדו בין השאר לתפעל חומרה ספציפית (מצלמות, רדיו, מודמים וכו')
  של מכשירי Samsung, לתפעל ישומים יחודיים כגון שליטה באמצעות תנועות יד, העברת תצוגה ממסך הטלפון
  למסך טלוויזיה תואמת וכו'.
  רום (מערכת הפעלה) כזה, שנוצר ע"י יצרן המכשיר, נקרא באופן כללי גם "רום סטוק" של סמסונג. (למעלה)
  רומים מסוג AOSP, AOKP, Cyanogen, עלולים שלא להפיק את התועלת המרבית מן החומרה הספציפית
  של מכשיר מסוים, למשל הפעלת מצלמה ברזולוציה נמוכה יותר של המצלמה, ממה שתוכננה במקור.
  אם אני משדרג גירסת רום במכשיר שלי, אני תמיד מעדיף רום סטוק, כי גם התרגום שלו לעברית והישור לימין טובים יותר.
  לדוגמה: רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -
  (מהסוג הבינלאומי המופץ בארץ, ואשר בשימושי כעת.
  U

  Update.zip / חבילת התקנה - חבילת התקנה הינה קובץ עם סיומת ZIP שמכיל בתוכו את קבצי תיקיית ה'סיסטם' של המכשיר. את החבילה אנו מתקינים דרך ה'ריקברי' (ר"ע). בחבילה התקנה יכולים להגיע עדכונים קטנים שונים, אפליקציות או 'רומ'ים שלמים.


  V

  VOIP - ר"ת של Voice Over IP. מדובר על שם כללי לכל מה שמבצע ונותן לנו את האפשרות לבצע שיחות על גבי האינטרנט. בין עם מדובר על שירותי סיפ (ר"ע) או תוכנות מסרים מיידים שמאפשרות יצירת קשר אודיו.


  W

  Wipe - מילה אנגלית שכוונתה מחיקה או הסרה של מידע מסוים במכשיר, את הWipe מבצעים דרך הריקברי (ראה ערך) יש כמה סוגי Wipeים שכל אחד מהם מוחק חלקים שונים במערכת:
  אצלנו בא לידי ביטוי כשחזור הגדרות יצרן למערכת – מחיקת כל ה'רום' והחזרתו למצבו הראשוני, מקביל לHard reset במכשירי ווינדאוז מובייל.

  • Wipe data/Factory Reset - מוחק את המחיצות הבאות ברום system,data,cache,sd-ext במידה וקיימות (לא מדובר על מחיקה של כרטיס הזיכרון אלה אם קיימות מחיצות EXT להתקנת אפליקציות על כרטיס הזיכרון במכשירים בעלי זכרון נמוך.) בפועל הפעולה הזו היא המחיקה הגדולה ביותר, היא מוחקת את כל המידע האישי על המכשיר ובעצם מחזירה את המכשיר למצב בו הוא יצא מהקופסא (או במידה ונצרב רום מקוסטם לרגע צריבת הרום) במעבר בין רומים ולפעמים בין גרסאות מסוימות של אותו רום יש לבצע את הWipe הזה.
  • Wipe Cache - מוחק את זיכרון הCache כלומר את זיכרון המטמון של האפליקציות במערכת. גם נהוג לעשות אותו במעבר בין רומים
  • wipe dalvik cahe - ימחק את כל הזכרון דלויק שמאוכסן בדר"כ ב מחיצת DATA. הדלויק- אחראי על הרצת כל האפליקציות במכשיר, האפליקציות במכשיר רצות מזכרון הדלויק. רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -
  • wipe battery stats - ימחק אחד בודד שאחראי על נתוני צריכה של הסוללה, עושים את ה WIPE הזה בדר"כ לפני הפלשת רום חדש או שרוצים לעשות כיול לסוללה.


  Widget - זהו נושא שכמעט מיחד את מערכת האנדרואיד (קיים גם בסימביאן אך מיושם בצורה הטובה ביותר באנדרואיד), מדובר על רכיבים היושבים על דף הבית (מעט דימיון לLIVE PANEL שך ווינדאוס פון 7) ומספקים מידע בנוגע לאפליקציות שהם שייכים אליהם מבלי להיכנס לאפליקציה ומאפשרים פעולות מסוימות מבלי להיכנס לאפליקציה. הדרך הכי טובה להדגים זאת היא השוואה ל"גאדג'טים" שנמצאים בווינדאוס 7 וויסטה. שיושבים על דף הבית ומספקים מידע (כמו מזג האוויר). דוגמא לווידג'טים: שעון אנלוגי על דף הבית, ווידג'ט ללוח השנה, ווידג'ט למוזיקה, ווידג'ט לאנשי קשר, ווידג'ט לימי הולדת.

  X

  XDA - developer - קהילת מפתחים (פורום) בין לאומית שמרכזת בתוכנה הרבה מאוד מפתחים ומשתמשים התורמים ומשפרים את מערכת האנדרואיד. השם XDA היה מותג של יצרנית הטלפונים XDA.

  מושגים הקשורים ליצרנים מסויימים


  HTC

  HTC sync - תוכנת הסינכרון של HTC, מאפשרת גיבויים, סנכרון בין המידע וסנכרון מול outlook.

  CID - נעילה מסוימת המאפשרת התקנת רומים רשמיים רק מאזור גיאוגרפי מסוים

  S-off/S-on - רמת האבטחה של הbootloader של המכשיר, קיימת רק במכשירי HTC
  כאשר האבטחה מבוטלת (S-off=Security off ) אפשר לבצע שינויים יותר מתקדמיים במכשיר כמו שינוי הboot animation. ישנם מכשירים שחייבים להוריד אותם לS-off כדי לבצע בהם רוט כמו הdesire HD, והSensation ויש כאלה שלא כמו הlegend או הdesire.


  superCID - שינוי קוד הCID ל1111111 שמאפשר התקנת רומים רשמיים שמכל אזור גיאוגרפי

  RUU - קובץ צריבה של רום מקורי של מכשירי HTC, מחברים את המכשיר למחשב ומריצים את הקובץ.

  Goldcard - מודפיקצייה שעושים על כרטיס הזיכרון המאפשרת צריבת רומים מקוריים שאינם מתאימים לCID המקורי של המכשיר

  Samsung

  Odin 3 - מיועדת רק למכשירי סמוסנג (גם ל LG?).היא תוכנה יעודית לחלונות להתקנת עידכונים על המכשיר, לשימוש ע"י טכנאים ומפתחים. מ ODIN ניתן לעדכן rom-ים שונים, קרנלים, ואף לשנות את טבלת המחיצות של המכשיר.

  Samsung Kies - תוכנת הסינכרון למחשב של סמסונג, תוכנה יעודית לחלונות להתקנת עידכונים על המכשיר, לשימוש ע"י המשתמש המצוי. מ Kies ניתן לעדכן אך ורק עידכונים רישמיים שסאמסונג שיחררה. בנוסף, ניתן להשתמש ב Kies לבצע גיבויים של המידע שעל גבי המכשיר למחשב האישי, סינכרון בין המידע, ועוד.

  USB JIG - חיבור מיקרו USB קטנטן (שמורכב מחיבור USB ועליו נגד 301K) שברגע הכנסתו למכשיר כשהוא כבוי גורם לו להכנס למצב הורדה "בכוח".
  במכשירים חדשים יותר של סמסונג (I9100) הצ'יפ מאפס את קאונטר מספר הפעמים שנצרב רום ומעלים את סימן הקריאה הצהוב שמעיד על קרנל לא מקורי בעט הפעלת המכשיר

  Motorola

  SBF - המקביל של קובץ RUU של חברת מוטורולה.

  RSD lite - תוכנת הצריבה של של מוטורולה. היא שופכת את האימג' שנתון לה לתוך המכשיר, ואסור לעצור אותה באמצע אחרת קיבלתם בריק (ראו ערך).


  LG
  LG PC suite - תוכנת הסנכרון של LG.


  Sony Ericsson

  Sony Ericsson PC Companion - תוכנת הסנכרון של סוני אריקסון
  רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -
  רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - + מספר ערכים שנוספו ע"י PL
  נערך לאחרונה על ידי P--L; 22/04/14 בשעה 22:14.
  כל תקלות התוכנה של המחשב נפתרות תוך דקות ע"י
  התוכנה החשובה ביותר רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - 2. #2
  מנהל ראשי הסמל האישי של Speed
  תאריך הצטרפות
  14/09/2012
  הודעות
  1,696
  תודה על ההשקעה ומומלץ לנעוץ את האשכול
  רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -

 3. #3
  גדול אין עליך

+ התחבר או הירשם כדי לכתוב

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

 1. סמסונג a8 אנדרואיד 9
  על ידי Amir1960 בפורום מכשירים חכמים
  תגובות: 1
  הודעה אחרונה: 10/07/19, 23:56
 2. סמסונג a8 אנדרואיד 9
  על ידי Amir1960 בפורום מכשירים חכמים
  תגובות: 1
  הודעה אחרונה: 10/07/19, 19:57
 3. סינכרון אנשי קשר של Outlook ל/עם אנדרואיד
  על ידי izzy בפורום תמיכה טכנית
  תגובות: 1
  הודעה אחרונה: 24/02/15, 11:30
 4. Android 5.0 - הגרסה החדשה של אנדרואיד
  על ידי DANTAL בפורום מכשירים חכמים
  תגובות: 1
  הודעה אחרונה: 05/12/14, 17:02
 5. 39 אפליקציות אנדרואיד (pl) נכון ל-29.10.12
  על ידי P--L בפורום מכשירים חכמים
  תגובות: 5
  הודעה אחרונה: 26/04/13, 04:03

הרשאות פרסום

 • אין באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
 • אין באפשרותך לפרסם תגובות
 • אין באפשרותך לצרף קבצים
 • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
 •  
מי אנחנו ?
אתר GeekZone.co.il הועלה לאוויר בספטמבר 2012.
האתר משמש מקום מפגש מרכזי ופעיל למומחי וחובבי תחום
הטכנולוגיה והמחשבים בארץ הכמהים לאיכות ולמקצועיות ללא פשרות !
הצטרף אלינו
למעלה