כל השמות והמושגים למערכת האנדרואידA

ADB י-Android Debug Bridge תוכנית הרצה משורת פקודה על המחשב האישי ומתקשרת עם מכשיר הטלפון (ובמילים טכניות - adb פותח שורת פקודה למכשיר). adb משמש מפתחים לניהול מערכת ה Android שלהם הישר מהמחשב. בנוסף, ניתן להשתמש ב adb להורות למכשיר "להיכנס" ל recovery mode, להעתקת קבצים מהמכשיר למחשב ולהפך, לקבל עליו מידע, לעשות לו debugging ולגשת אליו בshell (כמו להקליד פקודות x-nix רק מרחוק). בעבר הגיעה עם ערכת הSDK (ראה ערך) אך גוגל הסירה אותה. את הקבצים של adb אפשר למצוא אותה לחלץ לתוך תיקיית הtools של הSDK (המידה ומסיבה כלשהי אינכם מצליחים או רוצים להוריד את הקבצים מכאן, אותם הקבצים נמצאים בתיקיית platform-tools של הSDK)
פקודות שיש להכיר:

 • adb logcat - פקודת adb, המאפשרת הוצאת LOG מהמכשיר. ה-LOG מאפשר לנו לראות את כל התהליכים שקורים במכשיר בזמן אמת, כך שבדרך כלל משתמשים בזה מפתחים ו"מבשלי" רומים על מנת לדעת מה הבעייה במכשיר.
 • adb devices - פקודה המראה את כל המכשירים המחוברים למחשב שיכולים לעבוד עם adb, בדרך כלל משתמשים בה כדי לראות אם הדריברים הותקנו כראוי ועם המכשיר מחובר כמו שצריך למחשב.
 • adb install - פקודה המתקינה קבצי apk שנמצאים על המחשב.
 • adb shell - פקודת adb שמאפשרת להריץ פקודה הקיימת באמולטור או המכשיר המרוחק (הפקודות שניתנות להרצה נמצאות על המכשיר במחיצה /system/bin/....
 • fastboot oem unlock - פקודה הפותחת את ה Bootloader בחלק ממכשירי האנדרואיד שתומכים בה (כמו הנקסוסים)
 • fastboot oem lock- פקודה הנועלת את ה Bootloader בחלק ממכשירי האנדרואיד שתומכים בה (שימו לב שקיימים מכשירים אותם לא ניתן לנעול אחרי שפתחנו את ה Bootloader. דוגמה למכשיר כזה הוא הנקסוס 1)


AOSP - ר"ת של Android Open Sorce Project. קוד המקור של האנדרואיד. כל הגרסאות הרישמיות של היצרניות/ספקיות, ורוב גרסאות המפתחים השונות – בנויים לפי קוד מקור זה.

A2SD - קיצור של apps 2 SD כלומר התקנת אפליקציות על כרטיס הזיכרון של המכשיר ולא על הזיכרון הפנימי, וכך מאפשר התקנה של הרבה יותר אפליקציות, זה בעיקר למכשירים היותר ישנים בעלי הזיכרון הפנימי המועט. ישנם כמה דרכים לעשות זאת: הדרך הרשמית - החל מאנדרואיד 2.2 התאפשרה תמיכה בהעברת אפליקציות אך לא כל המידע של האפליקציות עובר אלא החלק הגדול, ולא כל אפליקציה אפשר להעברי לכרטיס הזיכרון צריך שהמפתח יאפשר זאת בקוד, וישנה השיטה הלא רשמית - שהיא ע"י יצירת מחיצה בכרטיס הזיכרון בה מערכת הקבצים היא ext ואליה עוברים כל האפליקציות לא משנה עם המפתח אפשר זאת או לא. זכרו ווידג'טים לא אוהבים לשבת על כרטיס הזיכרון כי כך הם לא יחזרו אחרי אתחול של המכשיר.

קובץ apk. - כשמו כן הוא זהו הקובץ בו נשמרות אפליקציות של מערכת האנדרואיד, ואפשר להתקין אפליקציות אלו בכמה דרכים, -


APN - ר"ת של Access Point name. ה-APN משמש ככתובת גישה מהמכשיר לאינטרנט הסלולארי. בלי ה-APN המכשיר לא ידע כיצד לגשת ובעצם לגלוש באינטרנט של החברה הסלולארית שלנו. החברות הסלולאריות יכולות להחזיק בכמה APNים לשירותיהם השונים, לדוגמא לאינטרנט הסלולארי, להודעות ה-MMS, ולשירותי ה-GPS. כל אלה אמנם עוברים דרל האינטרנט, אך ע"י חיבור שונה שדרכו החברה הסלולארית יכולה לשלוט על השירות הספציפי.

BBarcode (ברקוד) - שיטה לקריאה אוטומטית של קודים המורכבים מספרות ואותיות המוסתרים מאחורי קווים. במקרה שלנו, משתמשי האנדרואיד בפרט וסמארטפונים בכלל, הברקודים מסתירים מאחוריהם קישורים לדברים שונים, כמו אפליקציות, כך שבעזרת מצלמת המכשיר נוכל לקרוא ולפענח את הקוד ולגשת לקישור במהירות. הנה הסבר מפורט יותר שכתבנו בעבר.

Bootladoader (בוטלאודר) - ה-Bootloader לא ממש קשור ישירות למערכת ההפעלה של האנדרואיד, אלא זה "רכיב" תוכנה מיוחד שרץ בזמן עליית המערכת (אחרי הדלקת המכשיר) לפני שמערכת האנדרואיד עולה (ה Linux Kernel) ותפקידו הוא לבצע בדיקות ואיחולים לזיכרון ולהעלות את ה OS (את ה Linux Kernel) לזיכרון ה RAM "ולהעביר את המושכות" למערכת ההפעלה (נוהגים להשוות את ה boot loader לתוכנת ה Bios שאנחנו מכירים מעולם ה PC, שם ה Bios הוא בעצם יחידה נפרדת לגמרי ממערכת ההפעלה שעולה בזמן ה boot לפני עליית ה OS).

Brick (בריק) - עציץ, לבנה,משקולת נייר מאוד יקרה, תחתית לבקבוק בירה, תחתית לכוס קפה, כאשר המכשיר לא נדלק בכלל (לא מחוסר בטרייה ולא מתוצאה מקצר או קורוזיה) אלא כאשר צריבה של דברים מסויימים בעיקר רדיו,SPL ועוד מופסקת באמצע או אינה מתאימה למכשיר בו היא מבוצעת. הדרך היחידה לשחרר מכשיר מדבר כזה הוא צריבת לוח האם מחדש בעזרת כלי שנקרא JTAG, ישנם מעט חברות בארץ שמשתמשות במכשיר הזה אחד מהם הוא ניסים שלנו מהפורום. זהו תהליך יקר מאוד ובדרך כלל זהו הסימן ללכת לחפש מכשיר אחר.

Busybox (ביזיבוקס) - האולר השיווצרי של Android בפרט, ומערכות לינוקס בכלל. busybox היא תוכנית הרצה משורת פקודה על המכשיר (הטלפון) עצמו, ומציעה אינספור פקודות לניהול המערכת. למשתמשים רגילים אין בכך צורך, אך מפתחים לא יכולים לעשות דבר ללא busybox. בד"כ, במהלך ביצוע root למכשיר, יותקן גם busybox.


C


Cloud Service (שירותי ענן) - שירותי ענן הם שירותים כאלה או אחרים המאפשרים לנו לשמור את הקבצים שלנו (מסמכים/שירים/הכל…) על האינטרנט על מנת שנוכל לגשת אליהם מכל מקום ללא תלות במכשיר ספציפי. אפליקציות פופולאריות הנותנות שירותם בנושא זה: רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , ועוד…

CyanogenMod - זוהי סדרת רומים (ר"ע 'רום ROM') מאוד ידועה ופופולרית של המפתח האמריקאי "סטיב קונדיק". בזכות צוות מפתחים רחב ומפותח הרום מותאם להמון מכשירים. (בזכות צוות מפתחים רחב ומפותח) והיא מספקת רום בעל אנדרואיד נקי (ר"ע AOSP, או הערך "ונילה" בממשקים), עם עברית מעולה ועוד המון tweaks.


D

Download
- קיים רק במכשירי סמסונג וLG ,בעזרתו ניתן "לדחוף" עידכון מערכת ע"י תוכנה יעודית (ODIN) מהמחשב.
תמונת מסך:F


Fastboot (פסטבוט) - ה-fastboot כלי (פרוטוקול) המאפשר לכם לצרוב אימג'ים (images) מטרמינל מרוחק על מכשיר האנדרואיד שלכם (לדוגמה ממערכת הפעלה חלונות כאשר המכשיר מחובר דרך ה USB למחשב). הכלי הזה בעצם מאפשר לכם לבצע פעולות על מערכת הקבצים במערכת האנדרואיד (filesystem).


G


Google Play (גוגל פליי) - חנות האפליקציות של מערכת האנדרואיד המקבילה של appstore של אפל הOVI store של נוקיה והmarketplace של ווינדאוז פון 7. דרכה מורידים אפליקציות למכשיר, רוב האפליקציות בחינם והאפליקציות שבתשלום הן בתשלום מועט מאוד של דולר או שניים.


H


HBOOT=SPL - החלק השני בתהליך עליית ה-bootloader נקרא ה-SPL (ראשי תיבות של Secondary Program Loader) והוא זה שאחראי בין היתר להעלות את שכבת הרדיו, להציג את ה splashscreen, הוא זה שבודק האם רצף מקשים כלשהו מופעל (נניח כזה שמכניס את המכשיר למצב הריקוברי) והוא זה שמריץ את קבצי האיתחול מהרום


I


Google I/O - כנס המפתחים הרישמי של גוגל. מתקיים מידי שנה בסביבות מאי-יוני. בכנס זה גוגל נוהגת להכריז ולהשיק עדכונים ומוצרים חדשים של החברה, כך שמידי שנה אנו זוכים ל"מתנות" והפתעות חדשות בכל הקשור לאנדרואיד.

iandroid.co.il - פורטל האנדרואיד הישראלי/עברי הראשון. עלה לאוויר עוד באמצע שנת 2008. האתר מכיל מספר בלוגים פעילים המסקרים את נושאי האנדרואיד השונים ובראשם הפורום, המאגד תחתיו את רוב קהילת האנדרואיד הישראלי.
J


JTAG - כלי לצריבה מחדש של בריק (ראה ערך Brick להרחבה).


K


kernel (קרנל) - ה Linux Kernel, זאת השכבה הנמוכה ביותר במערכת האנדרואיד, זאת השיכבה שנמצאת מעל חומרת המכשיר. השכבה הזאת מבוססת על מערכת הפעלה לינוקס שכתובה ברשיון הקוד הפתוח (גרסה 2.6 ומעלה). בשכבה הזאת נמצאים כל האלמנטים שמטפלים ב:
- ניהול הזיכרון
- דרייברים: שמדברים עם רכיבי החומרה
- ניהול תהליכים (process, multitasking)
- ניהול הרשת (network stack)


L


Launcher - או "אפליקצית הבית". ה'לאונצ'ר' הינו כל מה שאנחנו רואים במסך הראשי של המכשיר שלנו, כולל מסך רשימת האפליקציות. הוא עולה ברגע שאנחנו לוחצים על כפתור הבית או בעת הדלקת המכשיר.


M


Market Enabler - אפליקציה המשמשת לזיוף הגדרות החיבור של הטלפון לרשת הסלולארית המקומית ודימוי הגדרות אלה לחיבור לספק אחר. היה שימושי בעיקר בעבר כאשר אפליקציות בתשלום במרקט היו נראות רק לספקים אמריקאים, כיום אפליקציות בתשלום פתוחות גם לשוק הישראלי כך שהתוכנה משמשת אותנו רק כאשר אנו נדרשים לצפות באפליקציה כזאת או אחרת שלא פתוחה לשוק שלנו.

Mod (מוד) - (קיצור של modification) זהו האח הקטן והפחות מוכר של ה rom. ה mod הינו עידכון ל rom ספציפי ומכיל שינויים קלים במערכת. ה mod מופץ בשתי דרכים: (א) כקובץ עידכון מלא (rom) או (ב) כקובץ update.zip ל rom הספיציפי שעליו הוא אמור להיות מותקן כמו קובץ של פוניטים עבריים, או THEME מסויים.

MIUI - מדובר על רום סיני שיצא ללא מעט מכשירים: דיזיר, נקסוס וואן, גלאקסי S,מיילסטון. והוא מהווה שינוי מוחלט ממה שאנחנו מכירים, כל הרום שונה לחלוטין ובעצם זהו ממשק חדש לגמרי, הוא שואב מעט השראה מהאייפון.


N


Nandroid (נאנדרואיד) - מערכת גיבויים עבור מכשירי Android. המערכת תגבה ותשחזר את הדיסק של המכשיר באופן מוחלט (ממש כמו ghost על חלונות). nandroid דורשת התקנת root לפני השימוש בה והיא מתבצעת דרך הריקברי. בClockWorkMod ודרך הROM manager הוא לא נקרא nadnroid backup אלא backup.


NFC - ראשית תיבות של Near field communication שזה בעצם עוד טכנולוגיה\פרוטוקול מוצפן ,לא חדש, לתקשורת אלחוטית קצרת טווח שקיימת כיום במספר קטן של מכשירי אנדרואיד (כגון הנקסוס S) ומאפשרת לקרוא ולשלוח נתונים בין שני מכשירים או רכיבי קצה (כגון Smart Tags) שתומכים בפרוטוקול הזה בצורה אלחוטית


OOS - ר"ת של Operating System. או בעברית – "מערכת הפעלה".


OTA - ר"ת של Over The Air. הכוונה בביטוי הזה בעולם האנדרואיד הוא בד"כ לעדכוני גרסאות מערכת. מרבית העדכונים הרישמיים לאנדרואיד מתבצעים כך. גוגל/היצרניות/הספקיות מעלות את העדכון לרשת ודוחפות אותו למכשירים השונים. התראה על עדכון מגיעה אל הבר העליון במכשיר, ובלחיצת כפתור אחת המכשיר יתקין ויעדכן את עצמו.


P


Port (פורט) - יבוא , בד"כ יבוא של רום של מכשיר אחד למכשיר אחר.


R


Radio=Baseband (רדיו=בייסבנד) - הרדיו זאת השכבה הראשונה שנטענת בזמן אתחול המכשיר שלכם ותקפידו הוא לקשר בין רכיבי החומרה המשדרים רדיו במערכת שלכם (כגון רכיב שמטפל בנושא התקשורת הסלולארית) לבין שכבת מערכת ההפעלה (לינוקס) שמשתמשת ברכיבי הרדיו האלה (כל שרותי הטלפון וההודעות במכשיר שלכם. שירותים כגון שליחת SMS-ים, שליחת האודיו המפוענח מהמיקרופון של המכשיר דרך שידור הרדיו, ביצוע פעולת החיוג לנמען וכו).

Ram (ראם) - ר"ת של Random Access Memory. רכיב אלקטרוני של זיכרול לגישה אקראית. בניגול ל-Rom (ר"ע) אשר מוגבל לקריאה בלבד, זיכרון ה'ראם' מתאפס בכל פעם במכשבים את המכשיר והוא משמש להרצת דברים שהמעבד צריך, כמו האפליקציות שאנו משתמשים בהן. ככל שיש יותר זיכרון כזה, ניתן להריץ יותר דברים בו זמנית.

Recovery (ריקאברי) - הידוע לרובנו, הוא בעצם עוד "רכיב" תוכנה נפרד ממערכת ההפעלה (שה-boot loader הוא זה שמריץ אותו) – תפקידו הוא לבצע מגוון משימות מחוץ לOS באופן פשוט ונוח. ניתן לגשת אליו גם כשהמכשיר מסרב לעבוד. לרוב מפיעילים אותו ע"י לחיצה על כפתור פיזי כלשהו אחד או יותר בזמן שמדליקים את המכשיר. האפשרויות בריקברי: צריבה (של רום,SPL,רדיו,מודים למיניהם וכו'),WIPE - מחיקה (ניקוי, Hard reset, הסרה) של חלקים מסוימים במערכת מאפשר גם חזרה להגדרות יצרן, גיבוי (ראו ערך NANDROID י),שחזור (מנאנדרואיד), חלוקת כרטיס זיכרון למחיצות (ראו ערך A2SD, אפשרי רק בחלק מסוגי הריקברי).

 • clockworkmod recovery- זהו הריקברי הנפוץ ביותר מכמה סיבות: יש אותו בכמעט כל סוג של מכשיר, התוכנה ROM manager (ראה ערך) פרי אותו מפתח מאוד פופולרית והיא מתקינה את הריקברי הזה, הריקברי הזה קצת חסר אופציות והאופציות בו לא מסודרות בצורה הכי נוחה.
  תמונת מסך:
 • amon_ra recovery - עוד ריקברי פופולרי מאוד שקיים בעיקר למכשירי HTC וגם לנקסוס וואן.
  תמונת מסך:
 • openrecovery - הריקברי של מכשירי מוטורולה, בעיקר המיילסטון והדרואיד
  תמונת מסך:


Rom (רום) - מערכת הפעלה (לא ווינדאוז פון 7 או אנדרואיד, אלא גירסאות שונות של אנדורואיד, מקביל להפצות של לינוקס), ארוזה בתוך קובץ, מוכנה לעידכון המכשיר. כאשר מעונינים לעדכן מערכת, בוחרים ב rom הרצוי (יש שפע של rom-ים שניתן לבחור ממנו רשמיים (של חברות הסלולר כמו אורנג' או AT&T או שלחברות כמו HTC ומוטורולה) ולא רשמיים (של מפתחים שונים מהקהילה), אנו בד"כ בוחרים באלו שבהם העברית מוטמעת במערכת על מנת להקל על חיינו) ומעדכנים את המערכת באמצעותו. עידכון המכשיר באמצעות rom נעשה כאשר המכשיר נמצא בrecovery (ראו ערך להרחבת הידע), או בdownload mode במכשירים של סמסונג וLG) לדוגמא: מע' ההפעלה של סלקום על כל הכלול בתוכה = הרום של סלקום. מערכת הפעלה של מישהו ששינה חצי מהמערכת לטוב או לרע = הרום של איך-שלא-קוראים-לו.

Root (רוט) - הטמעת הרשאות של מנהל מערכת (כמו Administrator בחלונות) במכשיר. עם root ניתן לנהל את מערכת ה Android ברמה של מנהל מערכת במקום משתמש. בדרך כלל למשתמשים מן השורה אין צורך ב root, אך למפתחים, האקרים ושאר סקרנים שמעונינים להשמיש את המערכת שלהם בצורה שונה מזו שהתכוון היצרן - root הוא הכרחי. בשביל להוסיף פונטים עבריים למכשיר דרוש רוט.ישנם אפליקציות שדורשות ROOT כמו: צילום מסך, גישה למרקט מלא ממדינות כמו ישראל, ריבוט למצבים שונים במכשיר (בהרחבה בהמשך המילון).

 • Z4ROOT - תוכנה שבעבר הייתה במרקט (ראו ערך android market להרחבה) וכיום אפשר למצואת אותה כapk בXDA י(ראו ערך XDA - developer להרחבה) והיא מאפשרת רוט תוכניתי ישירות מהמכשיר להמון סוגי מכשירים למעט מכשירי HTC. את מנגנון התוכנה יצר מפתח ישראלי.
 • SUPERONECLICK - תוכנה שפועלת מהמחשב ומאפשרת רוט תוכניתי להמון סוגי מכשירים, מאפשרת גם unroot ואפשור התקנת אפליקציות מחוץ למרקט (ראה ערך קובץ apk להרחבה) למכשירי AT&T.


ROM manager - תוכנת מהמרקט, היא מאוד פופולרית כי היא מספקת צריבה של ריקברי (ClockWorkMod ראו ערך) על כמעט כל מכשיר, והכי חשוב היא מספקת את כל הפעולות של הריקברי בממשק תוכנה פשוט ונוח שרץ על המכשיר).


S


SDK - ערכת הפיתוח למכשירי אנדרואיד, בעזרתה מפתחים אפליקציות למכשיר, מפעילים מכשיר אנדרואיד וירטואלי על המחשב (AVD) בעבר הכילה את כל הקבצים בשביל לאפשר פקודות adb קיום מכילה רק חלק מהם.

simfree - ישנם מכשירים הנמכרים כשהם נעולים, ויכולים לעבוד עם מפעיל מסוים בלבד ללא יכולת לעבוד עם מפעילים אחרים (אורנג', סלקום, וכו'). simfree הוא התהליך שבו "משחררים" את המכשירים כדי שיעבדו עם כל המפעילים (וה sim שלהם). מכאן השם - sim free.


SIP - ר"ת של Session Initiation Protocol. "סיפ" הוא פרוטוקול איתות המשמש בעיקר לניהול שיחות ע"ג האינטרנט (VOIP). מבלי לפרט יותר מידי על הפן הטכנולוגי שבדבר, נספר לכם שהפרוטוקול מורכב על בסיס "שרת לקוח", בקשות ותשובות שיוצרות מאין דו שיח, בדומה ל-HTTP. האפליקציה הפופולארית ביותר לאנדרואיד המאפשרת התקנת חשבון "סיפ" במכשיר שלנו היא Sipdroid, שעושה עבודה לא רעה בכלל. מבחינה רישמית, רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - בהתקנת חשבון "סיפ" במכשיר. הידד.

Superuser - אפליקצייה שמותקנת על מכשירים שקיבלו הרשאות רוט. ה Superuser היא זאת שנותנת הרשאות רוט (גישה לקבצי ושירותי המערכת) לכל אחת מהתוכנות שמבקשות את זה (המשתמש מקבל חלון בו הוא מאשר או מסרב לתת הרשאות רוט לאפליקצייה. דוגמא לאפליקצייה כזאת היא ה Root Exploter)

T


Thether - אופציית שיתוף אינטרנט של המכשיר (האינטרנט 3G של החברה הסלולרית) למחשב דרך כבל USB, בלוטוט' או אלחוטית דרך יצירת HOTSPOT.


U


Update.zip / חבילת התקנה - חבילת התקנה הינה קובץ עם סיומת ZIP שמכיל בתוכו את קבצי תיקיית ה'סיסטם' של המכשיר. את החבילה אנו מתקינים דרך ה'ריקברי' (ר"ע). בחבילה התקנה יכולים להגיע עדכונים קטנים שונים, אפליקציות או 'רומ'ים שלמים.


V


VOIP - ר"ת של Voice Over IP. מדובר על שם כללי לכל מה שמבצע ונותן לנו את האפשרות לבצע שיחות על גבי האינטרנט. בין עם מדובר על שירותי סיפ (ר"ע) או תוכנות מסרים מיידים שמאפשרות יצירת קשר אודיו.


W


Wipe - מילה אנגלית שכוונתה מחיקה או הסרה של מידע מסוים במכשיר, את הWipe מבצעים דרך הריקברי (ראה ערך) יש כמה סוגי Wipeים שכל אחד מהם מוחק חלקים שונים במערכת:
אצלנו בא לידי ביטוי כשחזור הגדרות יצרן למערכת – מחיקת כל ה'רום' והחזרתו למצבו הראשוני, מקביל לHard reset במכשירי ווינדאוז מובייל.

 • Wipe data/Factory Reset - מוחק את המחיצות הבאות ברום system,data,cache,sd-ext במידה וקיימות (לא מדובר על מחיקה של כרטיס הזיכרון אלה אם קיימות מחיצות EXT להתקנת אפליקציות על כרטיס הזיכרון במכשירים בעלי זכרון נמוך.) בפועל הפעולה הזו היא המחיקה הגדולה ביותר, היא מוחקת את כל המידע האישי על המכשיר ובעצם מחזירה את המכשיר למצב בו הוא יצא מהקופסא (או במידה ונצרב רום מקוסטם לרגע צריבת הרום) במעבר בין רומים ולפעמים בין גרסאות מסוימות של אותו רום יש לבצע את הWipe הזה.
 • Wipe Cache - מוחק את זיכרון הCache כלומר את זיכרון המטמון של האפליקציות במערכת. גם נהוג לעשות אותו במעבר בין רומים
 • wipe dalvik cahe - ימחק את כל הזכרון דלויק שמאוכסן בדר"כ ב מחיצת DATA. הדלויק- אחראי על הרצת כל האפליקציות במכשיר, האפליקציות במכשיר רצות מזכרון הדלויק.
 • wipe battery stats - ימחק אחד בודד שאחראי על נתוני צריכה של הסוללה, עושים את ה WIPE הזה בדר"כ לפני הפלשת רום חדש או שרוצים לעשות כיול לסוללה.


Widget - זהו נושא שכמעט מיחד את מערכת האנדרואיד (קיים גם בסימביאן אך מיושם בצורה הטובה ביותר באנדרואיד), מדובר על רכיבים היושבים על דף הבית (מעט דימיון לLIVE PANEL שך ווינדאוס פון 7) ומספקים מידע בנוגע לאפליקציות שהם שייכים אליהם מבלי להיכנס לאפליקציה ומאפשרים פעולות מסוימות מבלי להיכנס לאפליקציה. הדרך הכי טובה להדגים זאת היא השוואה ל"גאדג'טים" שנמצאים בווינדאוס 7 וויסטה. שיושבים על דף הבית ומספקים מידע (כמו מזג האוויר). דוגמא לווידג'טים: שעון אנלוגי על דף הבית, ווידג'ט ללוח השנה, ווידג'ט למוזיקה, ווידג'ט לאנשי קשר, ווידג'ט לימי הולדת.


X


XDA - developer - קהילת מפתחים (פורום) בין לאומית שמרכזת בתוכנה הרבה מאוד מפתחים ומשתמשים התורמים ומשפרים את מערכת האנדרואיד. השם XDA היה מותג של יצרנית הטלפונים XDA.

תיהנו