לחץ כאן למעבר לאתר החדש
+ התחבר או הירשם כדי לכתוב
תוצאות 1 עד 1 מ 1

אשכול: תום שדה: מצב הקשישים בישראל, אמת ובדיה

מנהל ראשי הסמל האישי של P--L

Lightbulb תום שדה: מצב הקשישים בישראל, אמת ובדיה

היי חבר'ה, קבלו גרף למטה.
    בגרף הזה אנחנו רואים משהו תכל'ס די מדהים. משהו שלא ראינו מעולם עד עכשיו. אנחנו רואים שמקשקשים לנו באופן קבוע. נכון מדהים?
    מקשקשים לנו באופן קבוע על כך שמצבם של הקשישים בקנטים וחמור מכך, שהוא נהיה עוד יותר קנטים מבעבר.

כאמור, הגרף מראה לנו שמדובר בשטויות במיץ. אבל כדי להבין למה מדובר בשטויות במיץ, עלינו קודם כל להבין מה אנחנו רואים בגרף.
    עכשיו קחו נשימה עמוקה. לקחתם? יופי. אז ככה. בגרף אנחנו רואים עליה של כ38% בהכנסה החציונית הריאלית נטו של נפש תקנית במשקי בית בני 65 ומעלה.
    ...
    אה?

בואו נפרק את המשפט הארוך והמטומטם הזה לגורמים, כדי שנבין אותו טוב יותר:
    הכנסה חציונית זו ההכנסה שחצי מהאוכלוסיה הנתונה מכניסה מעליה וחצי מתחתיה. זהו מדד אמצע כזה, שנותן לנו תמונה קצת יותר טובה מהממוצע, כי חציון לא מושפע מערכים קיצוניים, בעוד שממוצע ועוד איך מושפע.
    הכנסה ריאלית זו הכנסה המותאמת לשינוי במחירים. במילים אחרות, הכנסה שמתחשבת באינפלציה.
    הכנסה נטו זה אומר הכנסה לאחר מיסים ולאחר תשלומי ההעברה כגון קצבאות.
    נפש תקנית זה פשוט השורש הריבועי של מספר הפרטים במשק הבית. אם יש במשק הבית פרט אחד, אזי מספר הנפשות התקניות הוא אחד. אם יש שניים, אז שורש שניים. אם שלוש, אז שורש שלוש ואם ארבע, אז המספר הוא שתיים וכן הלאה והלאה. עושים את זה כדי להתחשב בגודל משק הבית בצורה חכמה, כי ההוצאות לא עולות בצורה ישירה עם מספר הנפשות במשק הבית.
    משקי בית בני 65 ומעלה אלו אותם משקי הבית שבראשם עומד איש או אישה בני 65 ומעלה.
    לאחר הפירוק לגורמים, בואו נרכיב הכל יחד שוב:
    הכנסה חציונית ריאלית נטו לנפש תקנית במשקי בית מעל גיל 65, אומרת בעצם כמה משקי הבית שבראשם עומד מישהו מעל גיל 65 הכניסו בפועל, עם התחשבות במחירים לאורך זמן, כשזה מוחלק למספר הנפשות בבית בצורה חכמה.
    ככה אנחנו מקבלים בצורה גסה כמה הכנסות יש לקשישים במדינה ואיך הן השתנו ביחס למחירים בשנים האחרונות.

עתה לאחר שאכלתי לכם ת'מוח על כל מיני הגדרות משעממות, אפשר לחזור לעיקר: לכך שמקשקשים לנו. לפי הנתונים הללו, מצבם של הקשישים בישראל ב8 שנים האחרונות לא הורע. להיפך, הוא השתפר מאד. הכנסתם עלתה ריאלית בכ38%, שזה פאקינג המון.
    חלקכם עכשיו יאמר ש"אולי מצבם השתפר, אבל הוא עדיין גרוע והקשישים עניים תחת". ובכן, הנתונים חולקים גם על כך.
    ההכנסה החציונית של משק בית מבוגר היא כמעט בדיוק זהה להכנסה החציונית של משק בית באוכלוסיה הכללית, ועומדת על כ99% ממנה ב2016. כלומר, משקי בית מבוגרים מכניסים חציונית כמעט בדיוק כמו משקי הבית באוכלוסיה הכללית.

מה כל זה אומר?
    זה אומר שמשקי בית מבוגרים לא עניים יותר משאר משקי הבית באוכלוסיה הכללית, וההצדקה להעברה מאסיבית של כספים מהצעירים למבוגרים עומדת על... על מה בעצם? על כלום. אין הצדקה כזו, כי משקי הבית המבוגרים כאמור לא עניים יותר משאר האוכלוסיה.
    אולי אפשר לטעון שמצבם של משקי הבית בישראל באופן כללי הוא תחת, אבל זה כבר טיעון אחר לגמרי ובו לא נתעסק כרגע.

לסיכום, מה היה לנו?
    היה לנו טיעון שלפיו מצבם של הקשישים בכי רע והתדרדר בשנים האחרונות. ראינו שלא התדרדר, ולא נעליים, וגם לא כזה בכי רע. ראינו שהטיעון פשוט לא מסתדר עם המציאות העובדתית וכדאי לטועניו להפסיק לטעון אותו.

מה אני *לא* טוען: אני לא טוען שאין קשישים עניים. יש קשישים עניים והם צריכים עזרה. אני בכלל לא בטוח שהעלאה של קצבת זקנה אוניברסלית, כזו שגם העשירים מקבלים, היא מתן העזרה הנכון לעשותו בהינתן הנתונים האלו.
    הערות ומקורות:
    38% עליה ריאלית זה באמת באמת *המון*. זה כל כך המון, עד שבדקתי איזה אלפמאות פעם את עצמי שלא פיקששתי, ועדיין יש לי חשש קל (תכל'ס כבד) שפקששתי משהו, אז אתם יותר ממוזמנים לבדוק אותי. הנתונים הם מאתר הOECD כאן, גם של ההכנסות וגם של מדד המחירים לצרכן שאיתו ביצעתי את ההצמדה:
    רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -
    הכנסות תחת קטגוריית Social Protection and Well-being
    מדד המחירים לצרכן תחת קטגוריית Prices and Purchasing Power Parities.

כמו כן, עשו לי טובה. חסכו ממני את התגובות של "לא התחשבת במחירים!", "אבל מה עם החציון???", או כל התגובות האידיוטיות מהסוג הזה. התחשבתי במחירים ומדובר בחציון.
    לסיום סיומת, ההערה הרגילה שלי. דיון על המציאות העובדתית מנהלים עם נתונים, לא עם אנקדוטות. חושבים שאני טועה? יופי. יש מצב שזה מה שקרה. הדגימו את זה עם נתונים, לא עם סיפורים.
    קבצים מצורפים קבצים מצורפים
    כל תקלות התוכנה של המחשב נפתרות תוך דקות ע"י
    התוכנה החשובה ביותר רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -

+ התחבר או הירשם כדי לכתוב

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

1. להיות 0מולני בישראל...
    על ידי P--L בפורום על קפה ומאפה
    תגובות: 0
    הודעה אחרונה: 26/07/18, 17:51
  2. גם בישראל: מתקפת הסייבר מתפשטת
    על ידי Speed בפורום תוכנה ומע"ה
    הודעה אחרונה: 27/06/17, 23:30
  3. סמסונג השיקה בישראל את Galaxy S8 ו-S8 Plus, החל מ-3,299 שקל
    על ידי Speed בפורום מכשירים חכמים
    תגובות: 2
    הודעה אחרונה: 25/04/17, 21:31
  4. השקת ה-Galaxy S5 בישראל: כל המחירים
    על ידי h4ck3r בפורום מכשירים חכמים
    הודעה אחרונה: 12/04/14, 21:32
  5. אז למה מקטרים כל כך בישראל ?
    על ידי P--L בפורום על קפה ומאפה
    הודעה אחרונה: 12/01/13, 17:18

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
מי אנחנו ?
אתר GeekZone.co.il הועלה לאוויר בספטמבר 2012.
האתר משמש מקום מפגש מרכזי ופעיל למומחי וחובבי תחום
הטכנולוגיה והמחשבים בארץ הכמהים לאיכות ולמקצועיות ללא פשרות !
הצטרף אלינו
למעלה