לחץ כאן למעבר לאתר החדש
+ התחבר או הירשם כדי לכתוב
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון
תוצאות 1 עד 10 מ 12

אשכול: יכול להיות שיאיר לפיד מנהיג מזן אחר ?

מנהל ראשי הסמל האישי של P--L

Post יכול להיות שיאיר לפיד מנהיג מזן אחר ?

להלן דוגמה מהמסר האחרון של יאיר לפיד:
    ביום שני האחרון, כמה דקות אחרי ההתכתשות הסוערת שלי עם הח"כים החרדים, הלכתי למה שאנחנו מכנים בכנסת "המזנון האחורי." למעשה זהו לא בדיוק מזנון, אלא מסדרון רחב מאחורי המליאה, שאליו מותר רק לחברי הכנסת להכנס. יש בו כמה כורסאות בצבע בז' דהוי, פינת עישון, מכונת אספרסו רעשנית ומסך פלזמה שמשדר את ערוץ 99. זהו המקום שבו חברי הכנסת יכולים לנוח קצת, לרכל, לסגור עסקאות, לרקום חברויות הרחק מעין הציבור.

לקחתי קפה והתיישבתי עם שתיים מהח"כיות של "יש עתיד" – רינה פרנקל ויפעת קריב – שהיו עדיין חסרות נשימה מעוצמת הרגשות שהתעוררו קודם במליאה. אחרי דקה הגיע גם הרב גפני, שמולו ניהלתי את רוב העימות, ונעמד לצידנו.
    גפני הוא איש מורכב. במליאה הוא מתפקד רוב הזמן כצעקן תוקפני וגס-רוח, אלוף קריאות הביניים, שמצוייד – כפי שגם ציינתי מעל הבמה – בזוג ריאות אדירות שמאפשרות לו להחריש את אוזניך גם ללא מקרופונים. אולם ברגע שהוא יוצא מתחום המצלמות הוא הופך לאיש נעים ואינטליגנטי שניתן להגיע איתו להסכמות בנושאי חקיקה או פעולה בוועדות. בעיני – וכנראה שגם בעיניו – זו אינה בהכרח צביעות. כשאתה באולם אתה נציג ציבור. כשאתה במזנון האחורי, אתה יכול להיות בן אדם.
    "אתה עושה טעות הרב גפני," אמרתי לו.
    "באיזה עניין?" הוא שאל.
    "בעניין הדיון."
    "מדוע?"
    "תראה," אמרתי, "מחר אני הולך לעלות על הבימה של המכון למחקרי בטחון לאומי בתל-אביב ולשאת את הנאום המקיף הראשון שלי כשר אוצר. אני הולך להסביר שם את עקרי התוכנית הכלכלית שאותה אני עומד להגיש לממשלה, לפרט את החזון שלי לגבי החברה הישראלית ולספר לראשונה איזה רפורמות מתכנן משרד האוצר להעביר בחוק ההסדרים."
    "אז מה הטעות?" שאל גפני.
    "הטעות היא," עניתי, "שמכל בחינה שהיא עדיף היה שהייתי נושא את הנאום הזה בכנסת. בעיני זה דמוקרטי יותר, וראוי יותר, שחברי הכנסת יהיו הראשונים לשמוע משר האוצר את תוכניתו הכלכלית ולא יקראו עליה למחרת בעתון."
    "נכון מאוד," אמר גפני, "אז למה אתה לא עושה את זה?"
    "מפני שאתם לא תתנו לי לסיים אפילו את המשפט הראשון," אמרתי, "שנינו יודעים בדיוק מה יקרה. אני אתחיל לדבר, ואתה תתחיל לצווח ולצרוח, ואני לא אצליח להסביר כלום. חזון כלכלי הוא עניין מורכב, ומגיעה לו האפשרות שיתקיים בעניינו דיון תבוני המבוסס על עובדות. אני צריך עשרים וחמש דקות בשביל להסביר את התקציב, וזו לא נראית לי בקשה מוגזמת שחברי הכנסת יקשיבו ברצינות וללא הפרעות במשך עשרים וחמש דקות למשהו שיקבע אחר כך את הדרך בה תתנהל כלכלת המדינה. אם הייתם מסכימים לתת לי את זה, אני מוכן לשבת אחר כך שש שעות רצוף, לשמוע את הצד שלכם על כל פרטי התקציב, לרשום הערות, לבחון כל דבר ברצינות ומתוך רצון טוב."
    "זה לא עובד ככה," אמר גפני.
    "למה לא?"
    "כי ככה זה בכנסת."
    "איזו מן תשובה זו? אם זה ככה, אז צריך לשנות את זה."
    "זה לא יילך."
    "אבל אתה לא מסכים איתי," התעקשתי, "שככה זה צריך להיות? שזה יהיה לכבודה של הכנסת וגם לכבודנו?"
    "יכול להיות," אמר גפני בהיסוס.
    "אז אני רוצה לאתגר אותך," אמרתי, "לך לחברי האופוזיציה ותארגן אותם. תגיד להם שהגיע הזמן לשנות את חוקי המשחק וליצור דיון אחר. נקבע כמה שעות בלי קריאות ביניים, אני אקשיב לכם, אתם תקשיבו לי, אולי אפילו יצמח מזה דיאלוג שיוסיף לנו משהו. רוצה לנסות?"
    "אז אחזור אליך," אמר גפני בחיוך.
    כמובן שהוא לא חזר אלי, וכנראה שכבר לא יחזור, אבל עדיין חבל לי. זה יכול להיות אחרת, והעובדה ש"ככה זה היה תמיד" נראית לי כמו תירוץ קלוש מאוד לכך שאנחנו לא מנסים לשקם יחד את כבודו האבוד של בית המחוקקים המצולק שלנו.
    בכל מקרה, אני מצרף כאן את שני הנאומים. רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - , רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור - בעודי שוקד על ספר התקציב.
    שבת שלום,
    יאיר לפיד

הערות שלי (PL)

בתחילה נראה צינור הפייסבוק יומרני ומתנשא, אבל כשחושבים על זה בהיגיון, האיש מצא דרך לתקשר עם העם ללא תלות בתיווך הדעתני והעקום של התקשורת. המסרים מפורטים ותכופים, כמו של יאיר לפיד העיתונאי לשעבר. זה נותן הרגשה של שקיפות ושותפות. ראו כיצד מתנהלים הדיונים על הקיצוצים הקשים בתקציב. הגזירות הן הקשות ביותר מזה שנים, אך המערכה של משרד האוצר מתוזמרת היטב בתקשורת, כל פעם מדליפים סעיף אחר וגזירה אחרת, ולנו הציבור יש זמן לעכל אותן אחת אחת, וראו איזה פלא, בסוף נקבל אותן בשקט ובהשלמה, כי ההרגשה היא, שכולם ניזוקים וכולם נושאים בנטל שווה, בלי שום אפליה והעדפה.
    למען הסר ספק: אני לא הצבעתי "יש עתיד", אבל כאשר אדם מסביר ומנמק את מעשיו, אנשים מבינים אותו יותר, והחוק הוא, שכאשר מבינים יותר שופטים פחות.

נערך לאחרונה על ידי P--L; 26/04/13 בשעה 14:51.
    כל תקלות התוכנה של המחשב נפתרות תוך דקות ע"י
    התוכנה החשובה ביותר רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -

מייסד האתר

נראה שיאיר ממש אורב לחבריו לכנסת ובכנסת כדי לדלות מהם שביב שיחות חסרות כל משמעות ותוכן ממשי ולפרסמן באתר שמנהל את חייו תוך ליווי כתביו בניתוחים מרשימים כביכול פרי ידו ודעתו כאילו היו הם מעין תרגום עבור קהל העילגים שקורא את כתביו. אולי שוב הבעת זילזול מצידו והפעם כלפי קוראיו אשר לא יוכלו הם בעצמם להסיק את מסקנותיהם.

תוך ניפוח מוגזם ומאולץ של שבבי השיחות הללו לגדלים שאינם פרופורציונאליים שולף יאיר את מחסנית הנשק שלו מעולם התקשורת ויורה מניפולציות זולות, רססי מידע ועוד כמה מילים גבוהות כדי למשוך את הטקסט ולהציג עצמו לעיני הציבור כאילו היה איש אקדמיה בכיר, אולי פיזיקאי לחלקקי תתי-אטומים - בכלל פילוסוף אתונאי מהמעלה הראשונה - לפיד כאפלטון.
    למעשה, לפיד בכלל מנהל את כתביו המרשימים בפייסבוק כאילו היו הם הדיאלוגים המורכבים שניהל אפלטון בשעתו.

אדם כזה אם אקרא לו דמגוג אז זו תהיה מחמאה גדולה עבורו. לפיד איננו דמגוג. חלק ממנהיגי העבר היו דמגוגים וחלקם היו גם גאונים. לפיד לא קורץ מהחומר הזה...

אינני מצפה דבר מיאיר לפיד, הוא נתפס בעיני כתלמיד ססטודנט הפכפך אך עם רוח מהפך שאיננה יודעת לאן היא נושבת או לאן לנשוב...
    יאיר, אתה לא זורו ובטח בבטח שלא משה רבינו, דווקא טיפשותך היא זו המשחקת לטובתך כרגע.

אני קורא שוב את כתביו של לפיד- מסרים סמויים, פסיכולוגיה בגרוש, היהירות חוגגת !

בהקשר ליאיר לפיד:

"דיון תבוני המבוסס על עובדות" - סחטיין !
    "אני צריך עשרים וחמש דקות" - נתפס כמסודר, דייקן.
    "זו לא נראית לי בקשה מוגזמת שחברי הכנסת יקשיבו ברצינות וללא הפרעות" - דמות המבוגר האחראי, הורה המשגיח על ילדיו הצעקניים והמתפרעים. התייחסות בזילזול ליתר חברי הכנסת.
    "אז צריך לשנות את זה" - שינוי, ריענון, הבאת בשורות חדשות.
    "אני מוכן לשבת אחר כך שש שעות רצוף" - נתפס כסבלני, בעל קור רוח.
    "לרשום הערות, לבחון כל דבר ברצינות" - נתפס כאדם רציני, בעל יכולת להקשיב ולהתייחס לכל פרט ועניין.
    "מתוך רצון טוב" - רצונו הטוב כמובן. דמותו המחבקת של מנהיג האומה , בעלת חיוך כובש ורצון טוב.
    "התעקשתי" בהקשר לכבוד הכנסת ולכבוד החברים בה - עקשן היכן שצריך.
    "אני רוצה לאתגר אותך" - גפני המהוסס מול לפיד המאתגר והתבוני.

ולאחר כל השתלחותו של לפיד בגפני הצעקן, התוקפני וגס הרוח כפי שהצוצג כך ממשיך להציגו לפיד:

"זה לא עובד ככה" - נתפס כדמות שלילית, מבשרת בשורות רעות ודבקת בישן "שלא עובד" כפי שלפיד טורח להציג בכל זמן ודרך.
    "זה לא יילך" - אותה גברת בשינוי אדרת. לפיד טורח להדגיש את הפסימיות של הצד השני, את הישן. את ההתנגדות לחדש ולשינויים.
    "יכול להיות" ענה גפני "בהיסוס" - גפני כדמות ששינתה את דעתו, מהוססת - דמותו מוצגת כאן כמעין בדיחה.
    "אז אחזור אליך" + "חיוך" - בהקשר זה נתפס גפני כשרלטן, שוב כבדיחה, גם שקרן, לא מסוגל לספק תשובות וגם בורח מהייצור התבוני והחושב לפיד.

מסכים לגמרי עם כל הניתוח הפסיכולוגי לציטוטים, שנתת לדבריו האחרונים,
    בחלק השני של דבריך, אלא שבשונה ממך, אני באמת מאמין לדברים, וכך לדעתי הם אכן נתפסים בעיני העם.
    אורב או לא אורב לחברי הכנסת, לא ממש משנה, לנוכח דבריו של גפני.
    יכול להיות, שלא נוח לך כיצד גפני מצטייר, אך בהנחה שלפיד לא שיקר בצטטו את גפני,
    אזי גפני באמת נראה לא טוב בשיחה עם לפיד, איש של הרגלים וסטיגמות עקשן, שאינו מוכן להילחם כדי לשנות
    את מה שהוא עצמו מבין שאיננו תקין, ואילו לפיד נראה יותר הגיוני ונאור.
    נערך לאחרונה על ידי P--L; 27/04/13 בשעה 01:00.

מייסד האתר

אין לי דבר בעד וגם לא נגד גפני. ספציפית הדמות הזו דווקא פחות מוכרת לי. לפיד דווקא נתפס בעיני כקנטרן גדול שלמד לחזור על אותן המנטרות השכם וערב, לא מנהיג, לא גאון, משעמם.
    טבעם של אנשים לבחון מחדש את מערך התפיסות שלהם בשל שינויים פוליטיים רגעיים, כל שכן כאשר הצד השונה מהם זכה ב 19 מנדטים - כביכול לתיספתם, מה פיספסתי כאן ?
    אז לא פוספס כלום. היו מקרים בעבר וגם 19 מנדטים יכולים להפוך לסיפרה אחת אם בכלל.

אילו הייתי היועץ של נתניהו הייתי מסביר לו - חזור לעצמך. צא למנוחה של שבוע וחשוב שוב "מיהו נתניהו" ומדוע כאן ורק אז תחזור לפוליטיקה. אם נתניהו יעז להשתמש במנטרות של לפיד הוא יפיל את עצמו וביחד איתו תיפול גם מפלגתו הליכוד וחבל.

אני דווקא חוזה שלפיד יתחזק לקראת סוף כהונת הממשלה, ויקח איתו גם את נתניהו מהסיבות הבאות:

1. המצב הכלכלי כיום הוא נקודת השפל של הממשלה הנוכחית, כי מישהו צריך היה לעשות בדק בית ונקיון,
    של כל המלכלכים שלפניו. עוד שנתיים-שלוש לא יהיה צורך בקיצוצים, כי הממשלה תמשיך להחזיק "קצר" את התקציב.

2. הגאז הטבעי שיזרום בכמויות מהבארות הישראליים בים התיכון,
    יוזיל משמעותית את מחיר האנרגיה ואת יוקר המחיה, ואולי אף יזרים הכנסה נקיה לתקציב המדינה כתוצאה מיצוא.

כל הנ"ל צפוי לקרות בשני התנאים הבאים:

1. לפיד ימשיך להתנהל כך, באחריות, בהיגיון, בשקיפות, ובנאמנות לצדק החברתי שבגללו נבחר.

2. שלא תהיה מלחמה עם איראן, שתפיל לקרשים את המשק הישראלי, וגם את שאר כלכלת העולם.

אם אכן זה יקרה, אולי אף אצביע בעדו.
    לא כל יום קם מנהיג כה שונה ומשכמו ומעלה בכל הקשור לתרבות הפוליטית הישראלית המעופשת.
    נערך לאחרונה על ידי P--L; 27/04/13 בשעה 15:39.

מייסד האתר

אלו תהליכים טבעיים שלא קשורים בלפיד.
    בנוסף צריך לזכור שאיננו נמצאים כבר בעיצומו של משבר פיננסי כלל עולמי כפי שהתרחש בשנת 2008 וריסק שווקים וכלכלות שלמות.
    נכון לעכשיו המצב שונה לגמרי והוא מהווה נקודת פתיחה קלה יותר ואופטימית יותר.
    גם גלי המחאה דעכו, הדרום שקט, ישראל לאחר בחירות (הוצאת קיטור מצד האזרחים), מפלגה חדשה (מעט שינוי במפה הפוליטית, תורם להרגשה של "רוח חדשה"), חרדים באופוזיציה (מחזק את אותה התחושה מקודם בקרב ציבורים מסויימים) ועוד כהנה וכהנה.

התרבות הפוליטית בישראל דווקא לא עד כדי כך מעופשת
    בוגרי מדעי המדינה יסכימו איתי וכל שכן בהשוואה לתרבויות פוליטיות אחרות.
    כבר מתקופת היישוב בא"י ולפניה פיתחנו תרבות פוליטית מעניינת ומגוונת מאוד הכוללת בין היתר גם הידברות ופלורליזם, פשרות והכרעות. לא לזלזל !

לפיד לא מודע לכך אולי פשוט מפני שלא טרח לסיים את לימודיו אף פעם...
    (ואני מניח שעכשיו היה עונה לי - "אתה יודע מה ? זאת בדיוק אותה הפוליטיקה הישנה שעליה אני מדבר" - אין ספק - לפיד למד את המנטרה )

רק משתמשים רשומים / מחוברים יכולים לצפות בקישור -

מייסד האתר

אין לי בעיה עם המדיום. דווקא שימוש במדיום הנ"ל מהווה צינור לחץ משמעותי יותר מהצינורות המקובלים האחרים לפניות לשרים או ח"כים כיוון ששימוש בצינור זה מעביר את המסר גם דרך עינהם של עוד מאות אלפי קוראים נוספים ובניהם גם אנשי תקשורת.
    יש לי בעיה עם האיש. הוא לא נתפס כאמין בעיני ולדעתי מבזה את בית הנבחרים וממש לא רק בגלל שהחליט להעביר את נאומיו העיקריים אל מחוץ לכנסת ישראל מהנימוק שקריאות הביניים מפריעות לו.

סילחו לי יקיריי (או שלא) אך מן הראוי ששר האוצר של ישראל יקיים דיאלוג עם נציגי המגזרים בעם שעלולים להפגע מן התקציב, גם עם זה דיאלוג קשה.
    ביקורת, בייחוד כשהיא נשמעת בבית המחוקקים, היא חלק מהמשחק הדמוקרטי המקובל ועל שר האוצר לגלות בגרות וסבלנות.

כן, בגרות וסבלנות נחוצים לא פחות ובעיקר למי שמפריעים תכופות לנאומים בצעקות ובהשתלחויות.
    עד היום נהנו הללו מאפליה לטובה, וכעת קשה להם להיגמל מהמוצץ שהיה תחוב להם במשך שנים, תוך ניצול הפירוד בקרב הרוב.
    אז למי שאין סבלנות להתקוטט עם הנציגים הקולניים הללו, עומדת בהחלט הזכות הדמוקרטית
    לתקשר עם הציבור מעבר לראשיהם. דמוקרטי וחוקי בהחלט.
    ולגבי ה"הוא לא נתפס כאמין" - טוב, זה כבר עניין של עמדת הזדהות בסיסית עם הצד שבוחרים בו. כל השאר זה רק תירוצים.
    נערך לאחרונה על ידי P--L; 28/04/13 בשעה 20:13.

מייסד האתר

נו, אז יכולת להתחיל בכך ולא לסיים בכך.
    לכאן כיוונתי וחתרתי וברור וגם צפוי היה שנגיע ללב ליבם של העניינים קרי החרדים (ואתה עדין טורח להציגם בעקיפין ומגדיר אותם כ-"הללו"). כל היתר היה איך אמרת - רק תירוצים. זה הכל מריחה...
    אין כאן "מנהיג מזן אחר" וגם לא "שקיפות ושותפות". כל אלו הן מילים יפות שמטרתן לנסות לטשטש את האמת ולהעצים תוכנות שאינן קיימות באישיות הזו (לפיד).

אגב,
    לא החרדים צועקים בכנסת (וגם אם כן, אין בזה פסול - גם אם מדובר לא עלינו, בחרדים) והנתון הזה שציינת סותר את הנתון השני שציינת, שהרי הם נהנו מאפליה לטובה כך ציינת.

+ התחבר או הירשם כדי לכתוב
עמוד 1 מתוך 2 12 אחרוןאחרון

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך:

1. להיות 0מולני בישראל...
    על ידי P--L בפורום על קפה ומאפה
    תגובות: 0
    הודעה אחרונה: 26/07/18, 17:51
  2. ביקורת סידרה : להיות איתה
    על ידי P--L בפורום ביקורת סרטים והמלצות
    הודעה אחרונה: 16/04/17, 04:15
  3. PopcornTime ביקורת סרט : כמה טוב להיות פרח קיר The Perks Of Being A Wallflower
    על ידי P--L בפורום ביקורת סרטים והמלצות
    הודעה אחרונה: 11/09/15, 04:21
  4. Virtual DJ Free Home Edition 7.4.1 - רוצים להיות DJ זו התוכנה
    על ידי DANTAL בפורום תוכנה ומע"ה
    תגובות: 1
    הודעה אחרונה: 19/01/14, 21:09
  5. להשתכר בחתונה: יכול להיות מביך…
    על ידי Dniloi בפורום על קפה ומאפה
    הודעה אחרונה: 01/10/12, 12:36

הרשאות פרסום

• אין באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
  • אין באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •  
מי אנחנו ?
אתר GeekZone.co.il הועלה לאוויר בספטמבר 2012.
האתר משמש מקום מפגש מרכזי ופעיל למומחי וחובבי תחום
הטכנולוגיה והמחשבים בארץ הכמהים לאיכות ולמקצועיות ללא פשרות !
הצטרף אלינו
למעלה